Od stycznia świadczenie 500+ wzrosło i obecnie jest świadczeniem 800+

Rządowy program „Rodzina 500 plus” działa od 1 kwietnia 2016 r. W jego ramach rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługiwało świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 lat. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość tego świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko.

VW_Berdychowski_400_150(1)

W trakcie niedawnej kampanii wyborczej kwestia świadczenia wychowawczego była jednym z głównych tematów wśród polityków. Część ugrupowań opowiadała się za podwyższeniem go jeszcze przed wyborami, kolejna grupa komitetów opowiedziała się za podwyższeniem wysokości programu od 1 stycznia 2024 roku, były też osoby, które chciały likwidacji tego programu. Ostatecznie postawiono na podwyższenie świadczenia od Nowego Roku.

Jaki koszt dla państwa stanowi program 800+?

Pierwsze świadczenia w wysokości 800 zł trafiły do rodziców już pod koniec grudnia 2023 r. Na ich konta ZUS przekazał ok. 568 mln zł. Kolejna transza pieniędzy trafiła na konta rodziców 3 i 4 stycznia. W tych dniach ZUS przekazał łącznie 1 mld 123 mln zł.

Zdjecie
Grafika ZUS promująca świadczenie 800+

Kiedy i w jaki sposób złożyć wniosek o świadczenie na kolejny rok?

Nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego rozpocznie się 1 lutego 2024 r. Wnioski będą przyjmowane tak jak do tej pory wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *