Kroi się najdroższa inwestycja drogowa w powiecie. Znaczna jej część realizowana będzie w gminie Kórnik

Powiat poznański szykuje się na rekordową inwestycję drogową, która ma zmienić krajobraz i poprawić infrastrukturę komunikacyjną. W budżecie na rok 2024 przewidziano blisko 200 mln zł na budowę obwodnicy, która częściowo będzie przebiegała przez teren gminy Kórnik.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Na ostatniej sesji rady powiatu poznańskiego, radni jednomyślnie zatwierdzili plany dochodów i wydatków na przyszły rok. Dochody powiatu zostały ustalone na ponad 610 mln zł, z kolei wydatki wynoszą nieco ponad 600 mln zł.

– Zabezpieczyliśmy wszystkie te wydatki, które są dla nas istotne, między innymi na drogi, oświatę, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Czyli to wszystko, co buduje naszą siłę i sprawia, że ludzie chcą w powiecie mieszkać i inwestować. Teraz czekają nas zmiany, mamy nowy rząd. Patrzymy na nie z optymizmem.– Jan Grabkowski, starosta poznański.

Niemal 140 mln zł powiat poznański zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje. Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie – budowa wraz z wykupem gruntów – warte jest 200 mln zł.W przyszłym roku pierwszy etap pochłonie niemal 60 mln zł. W ramach zadania przebudowanych lub zbudowanych po nowym śladzie zostanie łącznie 9 km dróg, powstaną cztery ronda oraz wiadukt nad torami kolejowymi w Koninku i dwa mosty na rzece Kopli. Pieniądze na tę najdroższą inwestycję drogową w historii powiatu pochodzą z budżetu państwa.

Rozpoczęcie budowy drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny stanowić będzie istotny krok w kierunku poprawy infrastruktury komunikacyjnej, zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz stymulowania rozwoju lokalnej gospodarki.

Oczekuje się, że inwestycja ta przyniesie długotrwałe korzyści dla mieszkańców powiatu poznańskiego oraz zachęci do nowych inwestycji na tym obszarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *