Spotkania z nauką już niebawem w Kórniku

Nauka to potęgi klucz. Już niebawem w Kórniku odbędą się ,,Spotkania z nauką”, które poprowadzi profesjonalna i doświadczona prof. Makałowska.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Biblioteka Publiczna w Kórniku i Wydział Biologii UAM w Poznaniu organizują cykl wykładów ,,Spotkania z nauką’’. Wydarzenie będzie wspierane ze środków pozyskanych w ramach VI konkursu FUND_AKCJA23 organizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM. 

Jednym z najbliższych wykładów jest ,,Od genu do medycyny spersonalizowanej’’, który wygłosi prof. Izabela Makałowska – Dyrektor Instytutu Biologii i Ewolucji Człowieka na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. 

Spotkanie będzie miało miejsce w środę (22 listopada) o godz. 17:00. Odbędzie się ono w Filii Biblioteki Publicznej w Kórniku/Bninie – ul. Rynek 16 (wejście od ul. Kościelnej). Najpierw jednak trzeba się zapisać telefonicznie. Podczas spotkania będzie mowa m.in. o podstawach dziedziczenia oraz procesach ewolucyjnych odpowiadających za zróżnicowanie pomiędzy osobnikami tego samego gatunku, a także o korzyściach tego zróżnicowania,  jego konsekwencji w odniesieniu do działania leków. Zostanie wyjaśnione pojęcie medycyny spersonalizowanej oraz zostaną podane konkretne przykłady sposobu poszukiwania powiązań między chorobami i genami. 

Prof. Izabela Makałowska w swojej pracy badawczej zajmuje się tematyką powstawania genów – ich strukturą, ewolucją i funkcją. Podczas prowadzenia badań wykorzystuje metody laboratoryjne i komputerowe. Największą uwagę poświęca na genach i mechanizmach, które są powiązane z chorobami człowieka. Profesor Makałowska jest współodkrywcą genów powiązanych z różnymi chorobami: melanoma, nowotwór prostaty, rodzinna dysautonomia, zespół kamptodaktylia-artropatia-biodro szpotawe-zapalenie osierdzia. Ponadto zaczęła zwracać uwagę również na geny nieaktywne, tzw. ,,pseudogeny’’, które jednak są istotne w wielu nowotworach.

źródło: Biblioteka Publiczna w Kórniku

Spotkania Z Nauka 22.11
fot. mat. organizatorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *