Oszuści nie próżnują! Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami sms rozsyłanymi przez oszustów. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

VW_Berdychowski_400_150(1)

ZUS uczula na nowy model działania oszustów. Wykorzystują do tego zwykłe smsy. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

Jeden z naszych klientów otrzymał wiadomość sms, z której wynikało, że ma do obioru świadczenie z ZUS. Żeby je otrzymać, miał uzupełnić dane, wchodząc w załączony link – informuje.

informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS

– Zdecydowanie nie należy klikać w takie linki, ani podawać swoich danych osobowych, loginów czy haseł. Wiadomość sms nie pochodzi od ZUS-u, a od oszustów, którzy próbują uzyskać dostęp do telefonu i zapisanych w nim informacji albo wyłudzić dane osobowe – podkreśla Kiełczyńska.

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, jeśli pisana jest np. „łamaną polszczyzną” albo dotyczy świadczeń, o które nie wnioskowaliśmy.

Treść otrzymanego sms-a:

„Masz do odebrania nieodebrane swiadczenie z ZUS, prosimy o jak najszybsze jego otrzymanie, musisz przejść do uzupełnienia: https://cutl.(…)”.

W przypadku wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, można skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00, albo adresem mailowym cot@zus.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *