W lasach sucho. Duże zagrożenie pożarem

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich. W większości z nich występuje duże lub średnie zagrożenie pożarowe, także w tych okalających nasz powiat.

VW_Berdychowski_400_150(1)

W lasach powiatu śremskiego, ale i również gmin ościennych susza, jak makiem zasiał. Piach na leśnych duktach jest niczym piasek na plaży, sypki i słabo ubity. W głębi lasu jest niewiele lepiej. Ściółka chrupie pod butami, spacerując słychać jak pod stopami pękają wysuszone gałęzie, a mech – przeważnie wilgotny i utrzymujący wodę – również jest przesuszony. To niewątpliwe oznaki, że susza dotarła do lasu, a wraz z nią zagrożenie pożarowe wzrosło.

Jaki stopień zagrożenia pożarowego w okolicznych lasach?

Najnowsze dane Lasów Państwowych pochodzące z dzisiejszego dnia z godziny 13 wskazują, że na znacznej większości województwa wielkopolskiego obowiązuje tzw. „czerwony alarm”, czyli duże zagrożenie pożarem lasu. W pozostałej części województwa, głównie na zachodzie i południu występują „żółty alarm”, czyli średnie zagrożenie pożarem lasu.

Aktualnie nie mamy informacji czy w związku z tą sytuacją nadleśnictwa wprowadziły zakazy wstępu do lasów. Dramatyczna sytuacja jest w Nadleśnictwie Piaski, gdzie znajduje się punkt strefy pomiarów. Tam o godz. 13 odnotowano wilgotność ściółki na poziomie 7,1 procent.

Aktualnie zagrożenie pożarem lasu. Stan na 11.05 z godz. 13.00 / źródło: Lasy Państwowe

Podstawowe zasady spacerowania po lesie w okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego w lasach

Spacerując po lesie czy to z psem czy samemu należy przestrzegać zasad. Oto najważniejsze z nich w okresie zwiększonego zagrożenia pożarem lasu:

 • 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
 • 2. W lasach poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
 • 3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
 • 4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
 • 5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
  • 0 – brak zagrożenia,
  • I – zagrożenie małe,
  • II – zagrożenie duże; bądź ostrożny,
  • III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.
 • 6. Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *