Nowy biletomat ZTM w Bninie!

Gmina Kórnik jako należąca do aglomeracji poznańskiej korzysta z autobusów podmiejskich w ramach ZTMu. Bardzo często jednak korzystający z tej formy podróży narzekają na kiepską dostępność biletomatów: albo ich nie ma, albo są akurat zepsute. Dlatego wiadomość o uruchomieniu nowej maszyny na przystanku Kórnik/Bnin Osiedle na pewno ucieszy wiele osób.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Warto dodać, że kupno biletu papierowego przed rozpoczęciem podróży nie jest jedyną formą zapłacenia za przejazd. Wiele z autobusów jeżdżących w ramach ZTM wyposażonych jest w terminale zbliżeniowe, w których możemy płacić kartą za swój przejazd. Bilet zapisuje się wówczas na naszej karcie płatniczej. To rozwiązanie, które idealnie sprawdziło się np. we Wrocławiu. Cieszy fakt, że tą samą drogą zdaje się podążać i Poznań.

– To wyjście naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, zwłaszcza że płatności zbliżeniowe są coraz powszechniejsze. Już niedługo w większości poznańskich tramwajów i autobusów oraz pojazdach obsługujących linie podmiejskie nie trzeba będzie korzystać z papierowych biletów. To z pewnością udogodnienie dla tych, którzy nie posiadają karty PEKA i okazjonalnie korzystają z komunikacji. Takie rozwiązanie jest też idealne dla turystów, którzy chcąc się poruszać po Poznaniu na przykład w drodze z lotniska lub na dworzec – nie będą musieli tracić czasu. Wystarczy, że wsiądą i zapłacą kartą. Prosto, szybko i ekologicznie – wyznał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak będzie wyglądać kontrola takich biletów?

Jeśli transakcja będzie wykonana kartą zbliżeniową to właśnie ta karta powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. Jeśli podróżny będzie płacił za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika kontrolera będzie trzeba zbliżyć telefon pamiętając żeby mieć włączony NFC. Ważność swojego biletu będzie można sprawdzić w terminalu zainstalowanym w autobusie lub tramwaju, którym aktualnie podróżujemy.

Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer, tzw. token w postaci ciągu znaków. W przypadku kontroli uprawnienie do przejazdu potwierdzamy kartą płatniczą lub urządzeniem mobilnym, w zależności od tego w jaki sposób realizowaliśmy transakcję. W praktyce osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartfona do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy w momencie kontroli dany pasażer posiada zakupiony i ważny bilet. 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *