Gmina Kórnik nie zaciąga nowych kredytów

Burmistrz Przemysław Pacholski i w-ce burmistrz Dominiak bardzo często uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez Dom Integracji Międzypokoleniowej. Gwoli przypomnienia, to miejsce, gdzie według idei mają spotykać się mieszkańcy niezależnie od wieku, by móc realizować swoje pasje, spotykać się towarzysko na ciekawych warsztatach, czy… zadawać trudne pytania rządzącym.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Trudnych pytań nie brakowało podczas ostatniego spotkania z władzami gminy. Z sali padło pytanie na temat zadłużania gminy przez obecne władze. Okazuje się, że w latach 2019, 2020, 2021, 2022 oraz 2023 (jak dotychczas) nie zaciągnięto żadnego kredytu, ani nie wyemitowano obligacji. Jedyna pożyczka jaka została zaciągnięta w tych latach dotyczyła realizacji kanalizacji sanitarnej w Szczodrzykowie. Co ważne, zostanie ona w 30 proc. umorzona, więc władza dumnie wpisuje ją na poczet „pozyskanych środków” przez gminę.

Między bajki można też włożyć pojawiające się co jakiś czas informacje o tym, że budowa kładki nad jeziorem spowodowała przestoje w kanalizowaniu gminy. Okazuje się, że na sam koniec roku 2018, gmina miała zaciągnięte kredyty na kwotę 48 240 000 zł. Na koniec roku 2022 kredyt wynosił już „tylko” 19 016 000 zł. Widać, że kondycja finansowa gminy jest naprawdę dobra. Pozostaje jedynie pytanie kiedy przyspieszy proces kanalizacji wszystkich miejscowości? Na to czeka wielu mieszkańców.

Spotkania z władzami w tej formie okazują się potrzebne i na prośbę uczestników ustalono, że będą odbywały się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *