Kominiarze ostrzegają – to może być wyjątkowo niebezpieczny sezon

Krajowa Izba Kominiarzy ostrzega i apeluje do właścicieli oraz zarządców budynków. Apel kominiarzy ma związek z masowym powrotem wielu mieszkańców do korzystania ze źródeł ciepła wytwarzanego przez spalanie paliw stałych.

„Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.” – czytamy w apelu kominiarzy.

Kominiarze zwracają się do właścicieli nieruchomości i zarządców o to, aby czynności podłączenia pieca na paliwo stałe do przewodów kominowych poprzedzone było opinią mistrza kominiarskiego. Nie zawsze bowiem jest taka techniczna możliwość, by taki piec bezpośrednio podłączyć. Natomiast niewłaściwa eksploatacja może spowodować zagrożenie dla mieszkańców.

Kominiarze w swoim apelu powołują się na dane z KG PSP. Wg nich tylko w 2021 roku doszło do 18 170 pożarów spowodowanych niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Jest to zdecydowanie więcej, jak w przypadku innych paliw jak paliwa płynne (280 pożarów) czy paliwa gazowe (461 paliw).