Miliony z WRPO na termomodernizację. Kto z nich skorzysta?

Zarząd Województwa Wielkopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014‑2020, opublikował listę rankingową gmin i powiatów, które otrzymają dofinansowanie w ramach działań „Kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej”. Na tej liście nie ma jednostek terytorialnych z powiatu śremskiego, są jednak nasi bezpośredni sąsiedzi: gmina Czempiń, gmina Kórnik oraz powiat średzki.

Gmina Czempiń ubiegała się o 7 mln 140 tys. zł na termomodernizację wraz z wymianą źródeł ciepła oraz instalacji elektryczno-oświetleniowych w budynkach użyteczności publicznej w Czempiniu, Borowie i Starym Gołębinie. Gmina Kórnik starała się o 3,3 mln zł na kompleksową modernizację energetyczną budynku Szkoły Podstawowej w Robakowie. Natomiast powiat średzki ubiegał się o 2,5 mln zł z przeznaczeniem na termomodernizację budynków użyteczności publicznej – Powiatowego Urzędu Pracy oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Wielkopolskiej. Każda z tych inwestycji otrzyma dofinansowanie. W żadnym jednak przypadku nie będzie to 100 procent dofinansowania na przedsięwzięcie.

Czempiń otrzyma 5,6 mln zł dofinansowania, Kórnik 1,8 mln zł, a do powiatu średzkiego trafi 2 mln 121 tys. zł.

– Prace termomodernizacyjne obejmą głównie ocieplenie ścian (niektórych od wewnątrz ze względu na ograniczenia konserwatorskie), dachów, stropów, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, opraw oświetleniowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Nastąpi także wymiana źródeł ciepła – mówi Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. – Efektem dodanym będzie także poprawa zewnętrznej estetyki tych pięciu budynków po zakończeniu prac termomodernizacyjnych. Należy również pamiętać o tym, że już w innych projektach podejmowaliśmy działania, które podnoszą efektywność energetyczną różnych obiektów m.in. przeprowadzając termomodernizację szkół w Czempiniu i Głuchowie. Niebawem rozpocznie się także wymiana na terenie całej gminy opraw oświetlenia ulicznego na oprawy ze źródłem światła led – dodaje Andrzej Socha, zastępca burmistrza Czempinia.