Ostrzeżenie przed oszustami!

W sieci, w tym w mediach społecznościowych, pojawiły się oszukańcze reklamy i wpisy, nakłaniające do korzystania z rzekomych usług inwestycyjnych PZU, gwarantujących „dostęp do inwestycji” o wysokich stopach zwrotu.  Ogłoszenia wykorzystują bezprawnie nazwę, logotyp, a nawet wizerunki członków zarządu lub menedżerów PZU.

– Prosimy wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy, że spółki Grupy PZU prowadzą działalność komunikacyjną i marketingową wyłącznie za pośrednictwem własnych, oficjalnych kanałów, w tym oficjalnych profilów i kont w mediach społecznościowych. By nie paść ofiarą oszustów, należy zwracać uwagę na nazwy profili, które zamieszczają tego rodzaju wpisy lub reklamy, a także stron internetowych, do których kierują. Dziwne, podejrzane nazwy lub niewielka liczba obserwujących dany profil są ważnym sygnałem ostrzegawczym. Nie należy klikać w żadne linki pochodzące z niesprawdzonego źródła lub kierujące do takiego – wyjaśnia zarząd PZU.

Osoby, które zaobserwują podobne fałszywe treści i próby wyłudzeń, proszone są o zgłaszanie ich na adres rzecznik@pzu.pl lub do właściwych organów ścigania.

Uwaga na maile od biznes.gov.pl

Portal niebezpiecznik.pl informuje, że na skrzynki Polaków właśnie rozesłano fałszywe e-maile podszywające się pod serwis rządowy biznes.gov.pl. Wiadomość zawiera złośliwy załącznik i treść straszącą konsekwencjami prawnymi.

Drogi Użytkowniku!

Załącznik to oficjalne powiadomienie elektroniczne od Biznes.gov.pl. Powiadomienie będzie dostępne na Twoim Autoryzowanym Koncie od 09-08-2022 do 09-17-2022. Jeżeli nie przystąpisz do jej lektury we wskazanym terminie, wywołane zostaną odpowiednie skutki, zgodnie z obowiązującymi przepisami.[Art. 46 Kodeksu postępowania administracyjnego.] Wiadomość została wygenerowana automatycznie przez serwis biznes.gov.pl (prosimy na tę wiadomość nie odpowiadać).

Pozdrawiamy, Zespół Biznes.gov.pl

Portal Biznes.gov.pl to źródło informacji o usługach, które administracja świadczy dla osób prowadzących i planujących rozpocząć działalność gospodarczą. W razie pytań możesz skorzystać z Centrum Pomocy.

Wiadomość jest wysyłana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii z siedzibą w Warszawie pl. Trzech Krzyży 3/5.

Ostrzeżenie przed oszustami!
fot. niebezpiecznik.pl

Do e-maila załączono plik Biznes.gov.pl – NOWE POWIADOMIENIE.rar. Samo otrzymanie e-maila i jego otworzenie czy też przeczytanie nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Dopiero rozpakowanie i uruchomienie załącznika spowoduje zainfekowanie komputera ofiary złośliwym oprogramowaniem. Atak dotyczy tylko systemów Windows.