To ostatni moment na rozliczenie podatków PIT!

Przekazanie zwrotu przelewem na konto jest najwygodniejszą metodą odbioru nadpłaconego podatku. Owszem, istnieje możliwość przesłanie gotówki poprzez Pocztę Polską, jednak ten sposób jest wykorzystywany coraz rzadziej i pewnie w kolejnych latach zaniknie całkowicie. Co ważne: jeśli nie poinformujemy urzędu, na jaki numer rachunku ma dokonać zwrotu, otrzymamy nadpłatę przekazem pocztowym (za który pobierana jest opłata), lub będziemy musieli ją odebrać osobiście w najbliższej placówce.

Bardzo często zdarza się, że podatnicy wpisują numer konta w samym formularzu zeznania o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-37 lub PIT-36) – w rubryce dotyczącej dodatkowych informacji ułatwiających kontakt z podatnikiem (takich jak numer telefonu czy adres e-mail). Jest to błąd. Numer konta można zgłosić lub zaktualizować tylko i wyłącznie za pomocą formularza ZAP-3 (w przypadku osób fizycznych, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL).

Jaki jest najwygodniejszy sposób dokonania takiej aktualizacji? Wystarczy zalogować się do serwisu e-US (do wyboru jest kilka metod: profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna lub aplikacja mObywatel), a następnie z menu „Dokumenty” wybrać „Złóż dokument” i kliknąć w „Zgłoszenie ZAP-3”.

Jeśli już kiedyś zgłaszaliśmy swoje dane, ale nie jesteśmy pewni jaki tak naprawdę numer konta mamy przypisany do swojego profilu – nic straconego. Wszystkie swoje dane można łatwo sprawdzić. Wystarczy wejść w zakładkę „Twoje konto”, a następnie z menu wybrać „Twoje dane”. Znajdziemy tam m.in. nasz adres zamieszkania, dane kontaktowe, ale także numer konta, który był już wcześniej wskazany urzędowi skarbowemu. Jeśli dane są nieaktualne, można je zaktualizować w kilku kliknięciach.

Formularze te można wysłać fiskusowi w dowolnym momencie roku – nie trzeba z tym czekać do złożenia zeznania. Raz podana informacja nie musi być ponownie zgłaszana przy okazji kolejnego rozliczenia z fiskusem – będzie ona ważna do momentu podania nowego numeru konta (w przypadku, gdy chcemy je zmienić) lub rezygnacji z tej formy odbioru.

Należy pamiętać, że można wskazać tylko taki rachunek, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem, a jeżeli rachunek jest wspólny, należy podać wszystkich posiadaczy danego rachunku.

W tym roku, mimo, że czas na rozliczenie podatków przypada ustawowo do końca kwietnia, możemy to zrobić aż do 2 maja. Jest to spowodowane tym, że 30 kwietnia to sobota, więc automatycznie zyskujemy kilka dodatkowych dni. Jednak nie zwlekajmy do samego końca – pamiętając poprzednie lata, 2 maja na pewno serwery urzędowe będą łagodnie mówiąc przeciążone.