Dwa lata Covid19

Od ponad dwóch lat zmagamy się ze zjadliwym wirusem – SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem najprawdopodobniej odkryto w Chinach. Miało to miejsce w połowie listopada 2019 roku.

Z kolei 9 stycznia 2020 roku – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w chińskim Wuhan występuje tajemnicze zapalenie płuc związane z zakażeniem niepoznanym dotąd koronawirusem. Od tego momentu wszystko potoczyło się w lawinowym tempie.

23 stycznia 2020 roku zostało zamknięte miasto Wuhan. A dzień później (24.01) pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem odkryto we Francji. W Polsce stało się to 4 marca 2020r. Pierwsze zachorowanie odnotowano w Zielonej Górze. W powiecie śremskim pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono 21 marca 2020r.

11 marca 2020 roku WHO ogłosiła stan pandemii Covid19. Następnego dnia w Polsce nastąpiło zamknięcie wszystkich szkół, natomiast aktywność instytucji kulturalnych także została zawieszona.

Oficjalne ogłoszenie epidemii w Polsce przez premiera Mateusza Morawieckiego nastąpiło 20 marca 2020r. Efektem tego było wprowadzenie kolejnych obostrzeń:

  • ograniczenie zgromadzeń do max. 2 osób (z wyjątkiem rodzin, zgromadzeń religijnych i miejsc pracy), ograniczenie podróży do niezbędnych (z wyjątkiem związanych z domem i pracą), ograniczenie wychodzenia na zewnątrz do sytuacji niezbędnych, np. zakupy, zakup leków, wizyta u lekarza, spacer z psem, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu,
  • dzieci poniżej 18. roku życia nie mogły opuszczać domu bez opiekuna; parki, bulwary i plaże były zamknięte, jak również salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i piercingu; hotele mogły działać tylko, jeżeli goście byli poddawani kwarantannie lub byli tam w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, np. medycy czy pracownicy budowlani;  wprowadzono obowiązek zachowania 2 metrów odległości od siebie, z wyjątkiem opiekunów dzieci poniżej 13. r.ż. i niepełnosprawnych,
  • ograniczono zgromadzenia religijne do 5 osób, nie licząc duchownych czy pracowników obsługujących pogrzeb/mszę,
  • wprowadzono 14-dniową kwarantannę i obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

Był kwiecień 2020 roku. Wówczas każdy miał nadzieję, że pandemia to tylko stan przejściowy, niestety szybko okazało się, że zostanie ona z nami na dłużej… co więcej – trwa do dziś.

W styczniu 2021 roku pojawiły się w Polsce szczepienia ochronne przeciwko Covid19. Miały one – i nadal mają – zapobiegać zachorowaniu lub powodować jego łagodniejszy przebieg. Dotychczas z tej możliwości skorzystało około 56 proc. mieszkańców powiatu śremskiego. W skali kraju jest to około 58 proc.

Od początku pandemii, na całym świecie koronawirusem zaraziło się ponad 460 mln osób. Sześć milionów zmarło. Dotychczas w Polsce odnotowano 5,8 mln zakażeń. Niemal 114 tys. osób zmarło. Raport Ministerstwa Zdrowia ze środy, 16 marca poinformował o 14 480 nowych przypadkach zakażenia w Polsce. W ciągu minionej doby zmarło 151 osób. W powiecie śremskim pojawiły się 22 nowe zakażenia.