Miejski Punkt Pomocy Rzeczowej w Kórniku otwiera swój drugi punkt

Otwarcie drugiego punktu jest nierozerwalnie związane z wybuchem wojny w Ukrainie. Wiele osób przynosiło swoje dary do tego jednego oficjalnego punktu, a on zaczynał pękać w szwach. Teraz wszystko rozłoży się na dwa niezależne od siebie magazyny. Godziny otwarcia poszczególnych punktów się różnią. Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie jest się w stanie podjechać samodzielnie lub pojawić się w podanych godzinach, uruchomiona została specjalna infolinia, pod którą można dograć niestandardowe formy odbioru: 790 262 404.

Pomimo, że punkt przy OSP teoretycznie przyjmuje odzież, pojawiają się prośby, by przez jakiś czas z taką formą pomocy się powstrzymać. Najbardziej potrzebnymi artykułami są żywność i artykuły szkolne.

Warto wspomnieć również o tym czego nie powinniśmy dostarczać.

Wiele osób, w odpowiedzi na apel prezydenta Ukrainy, postanowiło dozbroić naszych wschodnich sąsiadów. Do punktów przynoszono takie artykuły jak: broń palną (w tym gazową i hukową), broń białą (miecze, szable, dzidy), hełmy, polskie umundurowanie, a także inne produkty, na które by wywieźć je z kraju potrzebne jest specjalne pozwolenie. Na pewno każdy doceni hojność, jednak kwestie militarne lepiej pozostawić organizacjom do tych celów specjalnie powołanym. Rozwiążą to lepiej.

Pojawiają się pytania, czy można przynosić leki – tak. Jednak muszą to być podstawowe środki medyczne – tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel, przeziębienie i ból gardła.

Co ważne – punkty nie tylko zbierają artykuły, które mieszkańcy do nich przynoszą, by później samodzielnie je rozdysponować według swoich wytycznych. Potrzebujący mogą skorzystać z nich i zgłosić się po odbiór asortymentu, który jest im potrzebny do przeżycia. Dotyczy to każdego mieszkańca gminy, czy uchodźców legalnie przebywających w Polsce.

Osoby, które prowadzą punkty, proszą, by podczas dostarczania rzeczy, kierować się wytycznymi zawartymi w rozpisce – by przykładowo nie zostawiać jedzenia w punkcie, który nie jest do tego typu darów przystosowany. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasza darowizna zostanie odpowiednio spożytkowana i się nie zmarnuje.

Zbiórka dla Ukrainy - ulotka
fot. UM Kórnik