Przewodnik po Triduum: Wielki Czwartek

Dzisiaj (28 marca) wieczorem dla chrześcijan rozpoczyna się czas Świętego Triduum Paschalnego – najważniejszy Okres Liturgiczny w roku. W trakcie trzech dni wierni będą przeżywali pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dzisiaj Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Msza Krzyżma Świętego

Nim rozpocznie się Święte Triduum Paschalne, to w Wielki Czwartek w katedrach odprawia się jeszcze jedną Mszę Świętą, tzw. Mszę Krzyżma Świętego. Przewodniczy jej miejscowy biskup, w przypadku archidiecezji poznańskiej ostatni raz sprawował ją arcybiskup Stanisław Gądecki. We Mszy Krzyżma Świętego uczestniczą kapłani z całej diecezji. W trakcie nabożeństwa błogosławi się trzy rodzaje olejów:

 • olej chorych (służący do namaszczania chorych),
 • olej katechumenów (wykorzystywany w trakcie chrztów dorosłych),
 • olej krzyżma (wykorzystywany przy chrzcie dzieci, sakramencie bierzmowania, w trakcie ślubów wieczystych, sakramencie kapłaństwa i konsekracji świątyń).

Podobnie jak w latach ubiegłych oprócz kapłanów z naszego dekanatu we Mszy Krzyżma Świętego uczestniczyli również przedstawiciele Służby Liturgicznej ze śremskich parafii.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. W jej trakcie obowiązuje biały kolor szat liturgicznych. W trakcie Mszy Świętej odśpiewane zostaje uroczyste Gloria, w trakcie którego ministranci dzwonią dzwonkami i sygnaturką. Po śpiewie dzwonki zostają wyniesione z kościoła i zastąpione przez kołatkę. Powrócą dopiero na uroczyste Gloria w trakcie Wigilii Paschalnej. Następnie przychodzi czas na Liturgię Słowa. Pierwsze czytanie z Księgi Wyjścia opisuje przepisy wieczerzy paschalnej jakimi Izraelici mieli kierować się w trakcie nocy, po której opuścili Egipt. W drugim czytaniu Apostoł Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian opisuje ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa przez Chrystusa. Natomiast Ewangelista Jan ukazuje nam dzisiaj obrzęd umycia nóg uczniom przez Jezusa.

Obrzęd Mandatum


Obrzęd Mandatum, znany też jako obrzęd umywania nóg, odbywa się w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Nawiązuje do gestu Jezusa Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umył nogi swoim Apostołom, dając im przykład pokory i służby. Po Liturgii Słowa celebrans zdejmuje ornat i podchodzi do dwunastu wybranych osób, symbolizujących Apostołów. Kapłan polewa wodą ich stopy i wyciera je ręcznikiem. Obrzędowi towarzyszy refleksja nad znaczeniem pokory, służby i miłości bliźniego. W przeszłości obrzęd Mandatum był zarezerwowany dla mężczyzn, ale obecnie coraz częściej zaprasza się do niego również kobiety.

02420220414 Triduum Paschalne Wielki Czwartek
Obrzęd Mandatum w parafii Najświętszego Serca Jezusa w 2022 roku

Dalszy przebieg Liturgii

Tego dnia Komunia Święta najczęściej udzielana jest pod dwiema postaciami. Również w tym dniu udziela się dzieciom wczesnej Komunii. Po zakończonej Eucharystii opróżnia się tabernakulum. Kapłan w procesji razem ze świecami, kołatką, trybularzem i łódką udaje się do Ciemnicy, gdzie zostawia się Najświętszy Sakrament. Po zakończonej Mszy nie ma błogosławieństwa i rozesłania, gdyż wszystkie dni Triduum Paschalnego stanowią jedną całość. Od tego momentu rozpoczyna się czuwanie przy Ciemnicy.

06420220414 Triduum Paschalne Wielki Czwartek
Czuwanie przy Ciemnicy w NSJ w 2022 roku

Godziny Mszy Wieczerzy Pańskiej w dekanacie śremskim

 • Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Błażejewie: 18:00,
 • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Błociszewie: 18:00,
 • Parafia pw. św. Katarzyny w Brodnicy: 19:00,
 • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dolsku: 18:00,
 • Parafia pw. `św. Barbary w Jaszkowie: 18:00 (Manieczki), 19:30 (Jaszkowo),
 • Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Mórce: 19:00,
 • Parafia pw. bł. Michała Kozala w Śremie: 20:00,
 • Parafia pw. Ducha Świętego w Śremie: 18:00,
 • Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie: 19:00,
 • Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Śremie: 18:30,
 • Parafia pw. św. Rocha w Wieszczyczynie: 19:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *