Skąd wziął się w naszych kalendarzach Dzień Babci i Dzień Dziadka?

21 stycznia i 22 stycznia zapisały się w naszych kalendarzach jako Dzień Babci i Dzień Dziadka. W tych dniach wnukowie odwiedzają swoich dziadków, często wręczając im prezenty. Zapraszamy na tekst poświęcony historii tych świąt.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Wbrew pozorom oba te święta są u nas w Polsce dosyć nowym zjawiskiem, gdyż zostały u nas zapoczątkowane w czasie PRL-u. Dla porównania Dzień Matki w Polsce obchodzony jest już od czasów dwudziestolecia międzywojennego (chociaż jego data jako 26 maja została wybrana dopiero po wojnie).

Historia Dnia Babci w Polsce

W 1964 roku za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie” powstał pomysł uczczenia babci. Ideę tą podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański” i już w rok później po raz pierwszy nieśmiało, właśnie w Poznaniu, zainaugurowano to święto. W styczniu 1965 roku znana i ceniona aktorka Mieczysława Ćwiklińska wystąpiła w Poznaniu w sztuce ,,Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona. Zagrała w niej właśnie rolę babci. Z racji, że występ był niedługo po 85 urodzinach aktorki (urodziła się 1 stycznia 1879 roku) postanowiono zadziałać. Zamówiono wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie aktorce wręczono kwiaty i tort, wmawiając jej, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu (21 stycznia) Dzień Babci. Ryszard Danecki z redakcji „Expressu Poznańskiego” wręczając jej tort i kwiaty, wmawiał aktorce, że to właśnie z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966 roku 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci.

Historia Dnia Dziadka w Polsce

Historia Dnia Dziadka w Polsce jest powiązana z Dniem Babci. W latach 70 Telewizja Polska ogłosiła konkurs na datę nowego święta – Dnia Dziadka. Początkowo dużą popularnością cieszyła się data 30 maja – dzień, w którym urodził się Mieczysław Fogg. Ostatecznie zdecydowano o tym, że Dzień Dziadka będzie przypadał 22 stycznia, od razu po Dniu Babci.

Dzień Babci i Dzień Dziadka, to także czas, kiedy organizowane są różnego rodzaju aktywności dla seniorów. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z klubu Senior+:

Dni Babci i Dziadka na świecie

Włoskie święto babć i dziadków, La Festa dei nonni przypada na 2 października i zostało ustanowione w 2005 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo – tego dnia w Kościele Katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów.

W kraju kwitnącej wiśni nie obchodzi się Dnia Babci i Dnia Dziadka, ale niezmiennie od 1966 roku Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to obchodzone jest 15 września. Szacunkiem obdarzają dziadków przeważnie ludzie młodzi, dla których starsi są autorytetem w kwestii życia i moralności.

We Francji dzień dedykowany babciom obchodzony jest od 1987 roku i przypada na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom – pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą świąt była marka Le Café Grand’Mère.

Dzień Dziadków obchodzony jest w USA w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które to święto z kolei obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Amerykański Dzień Dziadków jest więc świętem ruchomym. Dzień ten ma swój oficjalny hymn autorstwa John’a Prill’a „A Song For Grandma And Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *