Czy Pasterka zwalnia z nakazu uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej?

Takie pytanie może pojawić się w głowach wielu katolików w tym roku. Wynika ono z faktu, że w tym roku Wigilia wypada w niedzielę. Ostatnim razem taka sytuacja miała miejsce w 2017 roku.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Tradycyjnie Pasterka jest Mszą Świętą z uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zatem uczestnictwo w niej jest wypełnieniem obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w trakcie Bożego Narodzenia. Tradycyjnie Pasterka najczęściej rozpoczyna się o północy, co za tym idzie, odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się prosta, ponieważ o północy oprócz Bożego Narodzenia rozpoczyna się również poniedziałek.

W niektórych parafiach Pasterka jest odprawiana o innej godzinie, np. 20:00 lub 22:00. Czy w takim przypadku stanowi ona także wypełnienie niedzielnego obowiązku?

Należy pamiętać, że w dzień Wigilii – 24 grudnia – mogą być odprawiane Msze Święte z trzech różnych formularzy liturgicznych, których stosowanie uzależnione jest od czasu sprawowania Eucharystii.

W godzinach dopołudniowych możemy uczestniczyć we Mszy Świętej porannej – adwentowej, która nie zwalnia z obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej z uroczystości Narodzenia Pańskiego. Natomiast dają nam taką możliwość zwolnienia następne Msze Święte sprawowane według formularza bożonarodzeniowego, gdzie występuje: Gloria; Credo – podczas, którego wszyscy klękają na słowa: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało”; Prefacja o Narodzeniu Pańskim; Modlitwa Eucharystyczna wspominająca tajemnicę dnia.

Czas Narodzenia Pańskiego może rozpocząć wieczorna Msza Wigilijna

Czas Narodzenia Pańskiego może więc rozpocząć wieczorna Msza Wigilijna – która powinna być odprawiana w godzinach wieczornych (tj. w godz. 16-20), kiedy Kościół modli się I nieszporami z Narodzenia Pańskiego.

W parafiach zwykle w tych godzinach nie ma tej Mszy Świętej ze względu na spożywanie wieczerzy wigilijnej. Dlatego uroczyste świętowanie Narodzenia Pańskiego zazwyczaj rozpoczyna się Mszą Świętą zwaną Pasterką. Natomiast teksty mszalne dają nam większą swobodę, ponieważ zachęcają do uczestniczenia w Eucharystii o różnych porach, tj. Mszy w nocy lub Mszy o świcie, czy Mszy w dzień.

24 grudnia 2023 roku to liturgicznie IV Niedziela Adwentu. Katolika zatem obowiązuje w tym roku uczestnictwo we Mszy Świętej zarówno w niedzielę, jak i w I dzień świąt Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *