Biblioteka Kórnicka w audycjach o Jadwidze Zamoyskiej

W roku 2023 upływa sto lat lat od śmierci Generałowej Jadwigi Zamoyskiej (1831-1923). Z tej okazji organizowane są różne przedsięwzięcia związane z wybitną Polką jaką była Zamoyska, m.in. audycje w radiu czy konferencje naukowe. 

VW_Berdychowski_400_150(1)

Jadwiga z Działyńskich Zamoyska była patriotką, współtwórczynią Fundacji Zakłady Kórnickie oraz założycielką pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 ,,Rokiem Jadwigi Zamoyskiej’’, ponieważ wtedy przypada stulecie jej śmierci.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że Biblioteka Kórnicka wzięła udział w konferencji o Jadwidze Zamoyskiej:

Tym razem napiszemy o audycjach radiowych w jakich bierze udział Biblioteka Kórnicka. Jedna z nich została nagrana przez Edytę Bątkiewicz-Szymanowską, Arkadiusza Szymańskiego i Magdalenę Biniaś-Szkopek w Radio Emaus. Omówiono m.in. dzieciństwo Jadwigi Zamoyskiej, jej małżeństwo, szkołę i kronikarkę. Natomiast we wtorek (17 października) zrealizowano kolejną audycję o Generałowej. Tym razem rozmowę prowadzili: Małgorzata Cieliczko, Agata Łysakowska-Trzoss, Małgorzata Potocka i Arkadiusz Szymański. Głównym tematem była wyprawa do Turcji i Zakopanem, zakupach oraz dlaczego Jadwiga spędziła 24 godziny w śremskim areszcie. 

Biblioteka Kórnicka również zaprasza serdecznie na kuratorskie zwiedzanie wystawy pt.: ,,Jadwiga Zamoyska. Portret kobiety skutecznej”, która odbędzie się w sobotę (4 listopada) w godz. 10:00-15:30. Zwiedzanie będzie odbywać się o pełnych godzinach, a oprowadzać będą kuratorzy – pracownicy PAN Biblioteki Kórnickiej.

źródło: Biblioteka Kórnicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *