Marszałek Grodzki z wizytą w Kórniku. Odwiedził tam Zamek i Bibliotekę Kórnicką

W czwartek 21 września do Kórnika przyjechał Tomasz Grodzki, marszałek Senatu spotkał się tam w dyrektorką Biblioteki Kórnickiej PAN dr hab. Magdaleną Biniaś-Szkopek, prof. UAM.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Podczas spotkania, marszałek wręczył władzom biblioteki uchwałę Senatu RP, która ustanawia rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego.

Władysław Zamoyski był wybitnym działaczem społecznym oraz właścicielem dóbr kórnickich. Po jego śmierci, zamek wraz z imponującą kolekcją dzieł sztuki, zbiorami bibliofilskimi i ogrodem dendrologicznym zostały przekazane narodowi polskiemu.

Kórnicka Biała Dama 2023 przeszła do historii

Marszałek miał też okazję zapoznać się z niezwykle cennymi zbiorami bibliotecznymi zgromadzonymi w Kórniku. Wśród nich znalazł się rękopis III części „Dziadów” oraz średniowieczne atlasy anatomiczne. W trakcie swojej wizyty, marszałek rozmawiał z kustoszką biblioteki, Małgorzatą Potocką, na temat promocji działalności naukowej i kulturalnej.

Na zakończenie wizyty, Tomasz Grodzki złożył wpis w księdze pamiątkowej, zaznaczając, że to miejsce stanowi nie tylko ważny punkt w historii naszego narodu i kraju, ale również jest miejscem fascynujących opowieści rodzinnych. „W tym miejscu historia naszego narodu i kraju przeplata się z fascynującymi opowieściami rodzinnymi” – napisał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *