Z poślizgiem, ale gotowe. Nowe jezioro otwarte!

W maju 2019 roku ogłoszono, że w ciągu dwóch lat w podpoznańskich Tulcach powstanie nowe jezioro. Zbiornik miał spełniać konkretną funkcję – zbiornika retencyjnego będącego istotnym wsparciem dla rolników.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Tłumaczono wówczas, że w gminie Kleszczewo, w której występują żyzne ziemie, rolnicy mierzą się z ogromnym problemem związanym z brakiem nawodnienia. Zbiornik retencyjny był tu planowany już od lat 90. I dopiero teraz udało się przenieść plany na działania. Oczywiście nie obyło się bez poślizgów – po dwóch latach (gdy miał być gotowy już zbiornik) ogłoszono dopiero przetarg. Wówczas planowano, że budowa zakończy się w 2022 roku. Plac budowy przekazano wykonawcy w styczniu ubiegłego roku, a budowa ruszyła, gdy pozwoliły na to warunki pogodowe.

I tak oto w środę 26 lipca 2023 nastąpiło oficjalne otwarcie terenu z udziałem Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Długo wyczekiwany zbiornik w Tulcach już gotowy Pozwoli on zapewnić właściwą ilość wody niezbędnej dla ludzi, środowiska oraz gospodarki. Jezioro w Tulcach będzie również ogromnym wsparciem dla rolników w Gminie Kleszczewo, w której występują żyzne ziemie, gdzie dotychczas występował problem związany z brakiem nawodnienia

powiedział Wojewoda.

Swój głos zabrał także podczas otwarcia Marszałek Województwa Marek Woźniak, który wyjaśnił temat finansowania inwestycji

W Wielkopolsce mamy długą listę potrzebnych realizacji potrzebnych w gospodarce wodnej, ale od wielu lat brakuje na nie środków finansowych. Szczęśliwie wyszedł tutaj naprzeciw budżet Unii Europejskiej. Za naszym pośrednictwem w ostatnich latach udało się zrealizować dwa większe przedsięwzięcia jeśli chodzi o gospodarkę wodną. Obok zbiornika w Tulcach to rewitalizacja brzegów Warty w Poznaniu, której wartość wyniosła 22 miliony złotych, a kwota unijnego dofinansowania 18 milionów.

Co ważne, sam teren przy zbiorniku ma służyć mieszkańcom. Gmina planuje przy nim m.in. utworzenie parku ze ścieżkami rowerowymi, parkiem linowym, placem koncertowym, kompleksem boisk czy miejscami do robienia grilla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *