„Szkółki Kórnickie” zostają. Przynajmniej na razie

Burmistrz Kórnika, Przemysław Pacholski, na początku października wystosował list do prezydenta RP w sprawie przyszłości „Szkółek Kórnickich”. Wyrażał w nim przekonanie, że decyzja o likwidacji obiektu „jest błędem”, a same „Szkółki Kórnickie” „są nierozerwalnie związane z miastem i są jego wizytówką”.

Burmistrz w swoim liście odniósł się bezpośrednio do prezydenta Dudy: „(…) apeluję do Pana Prezydenta o wsparcie naszych działań zmierzających do zatrzymania procesu likwidacji „Szkółek Kórnickich”.

Z końcem roku burmistrz poinformował, że nadeszła odpowiedź z prezydenckiej kancelarii. Z odpowiedzi możemy dowiedzieć się, że jeszcze nie wszystko stracone. Bowiem „Szkółki Kórnickie” będą funkcjonowały dalej, przynajmniej przez jakiś czas. Decyzją prezesa PAN działalność Zakładu została wydłużona do 30 września br.

Czas ten ma pozwolić stronom na znalezienie rozwiązania, które sprawi, że „Szkółki Kórnickie” pozostaną zachowane, ale w innej strukturze.

Jedną z propozycji jest ta mówiąca o przekazaniu obiektu w ręce samorządu kórnickiego.

Ten jednak uważa, że przejęcie i utrzymywanie obiektu przez samorząd nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wolały, aby „Szkółki Kórnickie” pozostały w strukturach PAN. Państwowa Akademia Nauk jednak ich nie chce, bo są nierentowne i dlatego obiekt z wieloletnią tradycją ma zostać zlikwidowany.