Nie zgadzają się na zamknięcie „Szkółek Kórnickich”

My, niżej podpisani wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań zmierzających do zakończenia działalności PAN Zakładu Doświadczalnego w Kórniku „Szkółek Kórnickich”.” – możemy przeczytać w początkowych zdaniach petycji, jaka w ostatnich dniach pojawiła się w serwisie petycji online.

Adresatem jej jest prezes PAN w Warszawie, który zdecydował jednym podpisem o przekreśleniu zakładu, który istnieje od 1820 roku! Czasu na cofnięcie decyzji nie zostało wiele, ale jeszcze nieuniknionego można uniknąć. Ostateczna likwidacja ma nastąpić z końcem tego roku. „Zwracamy się z wnioskiem o cofnięcie w/w decyzji i zaprzestanie wyprzedaży roślin zmierzającej do nieodwracalnej utraty dorobku wielu pokoleń.” – apelują autorzy petycji.

Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika, z kolei wystosował w tej sprawie list do prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Wyraża w nim przekonanie, że decyzja o likwidacji obiektu „jest błędem”, a same „Szkółki Kórnickie” „są nierozerwalnie związane z miastem i są jego wizytówką”.

Burmistrz w swoim liście odniósł się bezpośrednio do prezydenta Dudy: „(…) apeluję do Pana Prezydenta o wsparcie naszych działań zmierzających do zatrzymania procesu likwidacji „Szkółek Kórnickich”. Co z tego apelu i petycji wyniknie? Czas pokaże, niemniej wydaje się, że sprawa o którą walczą kórniczanie jest już przegrana.