Policja wysyła SMS poszkodowanym. To nie oszustwo!

Na dość nietypowy krok zdecydowali się policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Mundurowi rozsyłają wiadomości SMS z numeru 48 669 979 971 o treści: „Otrzymałes SMS od sprawcow podszywających się pod Inpost lun PGE. Jeśli w wyniku tego utraciles pieniądze, prosimy o pilny kontakt. Szczegoly na stronie CBZC” (pisownia oryginalna).

Po wejściu na stronę tej komórki policji wszystko staje się jasne. Jest to legalna akcja, a nie żadna próba oszustwa.

Policjanci z CBZC prowadząc postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzi śledztwo l.dz. Z-VIII-3/22, RSD-10/22, sygn. akt 3017-2.Ds.1.2022 m.in. przeciwko ustalonym i dotychczas nieustalonym osobom, które w okresie od 8 grudnia 2021 roku do 13 stycznia 2022 roku w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju, brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu polegających na wpływaniu bez upoważnienia, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na automatyczne przetwarzanie, zmianę oraz zapis danych teleinformatycznych w bankowości elektronicznej, i dokonywania w ten sposób modyfikacji sposobu autoryzacji dostępu do rachunków bankowych, których posiadacze byli doprowadzani do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wypłatę środków pieniężnych, z tych kont, tj. o czyn z art. 258 § 1 kk i inne. Postępowanie przygotowawcze obejmuje rozesłane w okresie od 09.12.2021r. do 13.01.2022r., za pośrednictwem telefonów komórkowych, wiadomości, w których znajdowały się informacje o wstrzymaniu przesyłki z tytułu niedopłaty lub zaplanowanym odłączeniu prądu przez PGE z tytułu nieuregulowania należności. Do wiadomości dołączony był link. Po wejściu w niego można było stracić oszczędności.

Osoby, które otrzymały przedmiotowe wiadomości proszone są o kontakt z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, Wydział w Krakowie, tel. (47 8356551) w godzinach 8:00-14:00 lub poprzez pocztę elektroniczną e-mail: pp.krakow@cbzc.policja.gov.pl.