Gdy kota nie ma, szczury harcują

Całkiem niedawno opublikowaliśmy materiał dotyczący szczurów, które coraz częściej zaglądają do piwnic. Choć nie tylko. Gryzonie potrafią zawędrować nawet do mieszkań. Jak się tam dostają? Chociażby poprzez system kanalizacyjny. Niestety z lokum, które sobie upodobają, trudno jest je wyprosić, gdyż potrafią unikać i omijać różne zagrożenia. Jest jednak pewien sposób…

Koty naturalnym remedium na gryzonie?

Istnieje wiele sposobów na walkę ze szczurami, ale najbardziej sprawdzonym sposobem na szczury jest… zwykły kot. Również zdaniem pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej wolno żyjące koty mogą skutecznie pomóc w walce z gryzoniami, bowiem są one ważną częścią ekosystemu miejskiego.

– Wśród nas bytują koty, które żyją na terenach miejskich, wiejskich czy na terenach rodzinnych ogrodów działkowych i często są to koty wolno żyjące. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich życie jest prawnie chronione przepisami. Koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi, lecz zwierzętami dzikimi i zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie zwierząt, stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Nikt zatem nie może bezkarnie krzywdzić, przepędzać czy straszyć tych zwierząt, które są naturalnymi tępicielami gryzoni – podkreśla kierownictwo spółdzielni.

Szczury w blokach na Jezioranach
fot. nadesłane

Zdaniem pracowników SM bez kotów nie dalibyśmy sobie rady z gryzoniami, które są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, tj. tyfus plamisty, szczurza gorączka, histoplazmoza oraz choroba Weila. – Dlatego powinniśmy wolno żyjącym kotom umożliwiać warunki bytowania i zapewnić im należytą opiekę, czystą wodę pitną, a miejsca ich pobytu utrzymywać w czystości – podkreślają. Pracownicy spółdzielni zwracają jednak także uwagę na to, by nie wyrzucać resztek jedzenia przez okna, a także nie zostawiać ich w okolicach piwnic i wokół wiat śmietnikowych.

Nad kotami wolno żyjącymi opiekę sprawują społeczni koci opiekunowie, którzy również działają w Śremie. Mówi o tym uchwała nr 378/XXXIII/2022 rady miejskiej w Śremie z dnia 17 lutego 2022 r. w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Śrem w 2022 r. Społeczny koci opiekun ma za zadanie karmić wolno żyjące koty oraz zapewnić im opiekę w przypadku choroby, a także zapewnić sterylizację bądź kastrację.

Pracownicy SM zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Obecność wolno bytujących kotów powoduje czasem nieporozumienia pomiędzy mieszkańcami. Najczęściej niechęć do nich powstaje w wyniku nieuzasadnionych obaw przed chorobami odzwierzęcymi. Przeszkadza fakt, iż koty zanieczyszczają piasek w piaskownicach. Jednak wystarczy zdiagnozować, gdzie takie sytuacje mają miejsce, aby odpowiednio zaopiekować się kotami i zadbać o czystość, zamiast irytować się na ich naturalne potrzeby.