Wielka przeprowadzka dobiegła końca!

Dla naszej części Wielkopolski to z jednej strony problem – ul. Krysiewicza była łatwiej dostępna jadąc od strony Katowickiej. By dojechać na Lutycką, musimy przebijać się przez cały Poznań. Jednak każdy, kto choć raz musiał pilnie pojechać w okolice starej placówki doskonale wie jakim problemem były miejsca parkingowe, a raczej… ich brak. Idąc ścieżkami prowadzącymi do szpitala było widać stojące samochody, które miały na swoich kołach pozakładane blokady. Istne eldorado dla wypisujących mandaty. Owszem, nie popieramy zastawiania wyjazdów, zwłaszcza dla karetek, jednak wiele z tych osób to były te, które szybko podrzuciły na izbę przyjęć swoje pociechy. Lutycka, pod tym względem będzie innym światem – parking darmowy (na zewnątrz, jednak on jest zawsze zajęty) i płatny (wewnątrz kompleksu szpitalnego – po przejechaniu przez szlaban).

Budowę nowego szpitala dziecięcego rozpoczęto już w październiku 2018 r.

Co prawda władze województwa zapowiadały jego otwarcie na początek 2021 r., ale roczne opóźnienie było spowodowane pandemią COVID-19 i wprowadzanymi obostrzeniami w krajach całej Europy. Nie chodzi jednak o samą budowę, lecz o dostawy sprzętu. – Część nowego sprzętu medycznego dotarła później, niż zakładano. A tego niestety przeskoczyć się nie dało. Jednak doczekano się. 5 kwietnia wszystko już było gotowe.

Jak wygląda sam szpital?

Na siedmiu kondygnacjach o powierzchni użytkowej 30 tys. mkw. znajduje się 2 tys. pomieszczeń. Łącznie przeniesie się tu dziewięć oddziałów z budynków szpitalnych przy ulicach Krysiewicza, Nowowiejskiego, Spornej oraz oddziału rehabilitacji w Kiekrzu. Wszystkie sale są pojedyncze, z łazienkami, w których dzieci i młodzież będą mogły przebywać wraz z opiekunami. Do tego trzeba doliczyć 425 miejsc parkingowych. Robi ogromne wrażenie.
Od 11 kwietnia przenoszone były poradnie, a potem oddziały z budynku przy ul. Nowowiejskiego. Pod koniec miesiąca trafiły tu już wszystkie oddziały z ul. Krysiewicza.

W Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka będą leczone dzieci do 18. roku życia

W placówce znajdzie się m.in. zakład diagnostyki obrazowej, nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami, laboratorium. Pogotowie ratunkowe czy też helikoptery będą mogły przywieźć pacjenta bezpośrednio tam. Na oddziale znajdziemy skoncentrowane specjalności zachowawcze, pediatrię z wszystkimi podspecjalnościami czy chirurgię z dobrym centrum diagnostycznym, gdzie znajduje się tomograf i rezonans magnetyczny.

W szpitalu docelowo znajdzie się także pierwszy w Wielkopolsce dziecięcy szpitalny oddział ratunkowy – ale ze względów formalnych poczekamy na niego do jesieni 2022 r.

To najważniejsza inwestycja samorządu wojewódzkiego w jego ponad 20-letniej historii. Kosztowała ok. 460 mln zł, z czego prawie 240 mln zł to wsparcie unijne, a ponad 100 mln zł stanowi finansowanie rządowe w ramach tzw. kontraktu terytorialnego. Pozostałe środki pochodzą z budżetu województwa oraz pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.