Skazani na rządową propagandę

Od 25 kwietnia Wielkopolska znajduje się w standardzie DVB-T2/HEVC, czyli w cyfrowym paśmie nadawania kanałów. Jednak nie wszystkie kanały zniknęły z multiplexu MUX-3. Okazuje się, że takie „wyjątki” obejmują publiczne kanały TVP1, TVP2, TVP3, TVP INFO, TVP Historia i TVP Sport. Jak tłumaczą się mocodawcy? Wszystko tłumaczą wojną w Ukrainie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił za pośrednictwem swojej strony internetowej, że MUX-3 będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Decyzję taką podjęto na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, który zwrócił się do Prezesa UKE o zmianę rezerwacji częstotliwości dokonanych na rzecz Telewizji Polskiej S.A., przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w MUX-3, wskazanej w decyzji rezerwacyjnej nr DC.WRT.514.4.2020.17 z dnia 20 maja 2020 r. tak, aby sygnał tego multipleksu mógł być nieprzerwanie transmitowany w standardzie DVB-T lub standardzie DVB-T2 według wyboru dysponenta rezerwacji częstotliwości, także po 29 czerwca 2022 r. aż do dnia 31 grudnia 2023 r., po której to dacie nadawanie na tym multipleksie będzie realizowane w standardzie DVB-T2.

Ma to związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3” – informuje UKE.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!