Dwóch chętnych na komunikację miejską

W środę 6 kwietnia w ratuszu otwarto koperty od oferentów chętnych realizować zadanie obsługi komunikacji miejskiej i podmiejskiej w Śremie. Do przetargu stanęły dwie firmy: dotychczasowy przewoźnik TOTEM Śrem oraz Usługi Transportowe-Handel Przemysław Grzegorz Ludwiczak z Gostynia.

Miejscowy przewoźnik nie tylko przygotował ofertę tańszą ale również może pochwalić się młodszym taborem transportowym. Totem wozokilometr wycenił na 6,46 zł (9,15 zł konkurent), a jego autobusu mają po 10 lat każdy (gostyńskie przewoźnik posiada autobusu w przedziale 15-18 lat).

Przetarg ma opiewać na 48 miesięcy.

Na tę chwilę w budżecie gminy na drugie półrocze tego roku zabezpieczono około 0,5 mln zł na komunikację miejską. Przeliczając tańszą opcję za wozokilometr na liczbę kilometrów wychodzi, że zabezpieczone przez gminę środki skończą się już w 2 miesiące.

W wymaganiach stawianych potencjalnym oferentom czytamy, że musi on posiadać zajezdnię oraz biuro obsługi klientów na terenie Śremu. Wszystkie pojazdy oferenta muszą być monitorowane i w jednakowych barwach, a wykonawca będzie musiał umieścić na przystankach rozkład jazdy.

Kryteria oceny to jak w większości cena, która stanowi 60 proc. Pozostałe 40 proc. punktacji stanowi wiek pojazdów.

Szacowana wartość przetargu to ponad 11,5 mln złotych.

Na terenie gminy Śrem znajduje się 17 linii autobusowych. Trzy z nich to linie miejskie, natomiast pozostałe 14 to linie podmiejskie.

Od kilku lat w gminie obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska. Taką decyzję 28 kwietnia 2016 roku podjęła rada miejska. Z kolei przed trzema laty zasięg śremskiej komunikacji miejskiej rozszerzono o niektóre miejscowości gmin Kórnik, Krzywiń oraz Zaniemyśl.