Sklepy wycofują rosyjskie i białoruskie produkty

We wtorek, 1 marca sieć Biedronka oficjalnie poinformowała o wycofaniu ze swoich sklepów produktów wyprodukowanych przez dostawców zarejestrowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorus. Decyzja ta jest podyktowana sprzeciwem wobec bezprecedensowej agresji przeciw niepodległej Ukrainie i dotyczy łącznie 16 produktów.

Z dniem 1 marca, zostaje zablokowana sprzedaż produktów rosyjskich i białoruskich oznaczonych m.in. kodami EAN zaczynającymi się od cyfr w zakresie 460-469 oraz 481. W praktyce oznacza to, że nie będzie już możliwy zakup m.in. rosyjskich wódek, takich jak Beluga, Russian Standard, czy Żurawie. Podobnie rzecz ma się z orzeszkami piniowymi pod marką własną BAKAD’OR, których produkcja zdominowana jest przez dostawców z Rosji. Nie wejdą również do oferty te produkty, które pierwotnie były zaplanowane w ramach akcji promocyjnych – informuje biuro prasowe sieci Biedronka

Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka zapewnia, że sieć wspiera współpracowników z Ukrainy. – Razem z organizacjami pomocowymi pomagamy uchodźcom wojennym przekazując produkty. Kolejnym krokiem solidarności z Ukrainą jest brak naszej zgody dla obecności rosyjskich i białoruskich produktów w ofercie Biedronki. Nawet jeśli było ich tylko kilkanaście, to uważamy, że tak należy teraz postąpić – podkreśla Maciej Łukowski.

Jednocześnie sieć Biedronka razem z dostawcami dokonuje już przeglądu surowców, które stanowią składniki sprzedawanych w sieci produktów, tak aby możliwie jak najszybciej usunąć z nich te produkowane w Rosji i Białorusi.

Na podobny krok zdecydowały się także sieci: Netto, Stokrotka, Polomarket, Topaz, Aldi, Carrefour oraz Żabka. Najwięcej produktów zniknie natomiast z półek sklepów Rossmann. Przedstawiciele drogerii zapowiedzieli wycofanie 153 produktów. 52 z nich zostały wyprodukowane bezpośrednio w Rosji, natomiast pozostała część dotyczy marki Natura Siberica i pochodzi od polskiego dystrybutora.

Jak rozpoznać rosyjskie produkty?

Produkty wyprodukowane w Rosji i Białorusi zaczynają się od odpowiednich liczb w kodach kreskowych. Rosyjskie mają jedną z konfiguracji od 460 do 469, natomiast białoruskie 481.

Najbardziej rozpoznawalne marki to Dove i Rexona, których dezodoranty produkowane są w Rosji, choć marki wchodzą w skład brytyjskiego koncernu Unilever.