Wichury i alerty IMGW

Już w środę pogoda zaczynała płatać figla. Wprawdzie jeszcze przebijało się słonce, to już zaczynało padać raz mocniej, raz więcej. Najgorsze jednak dopiero przed nam. Synoptycy prognozują w czwartek bardzo silny wiatr, który swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Nasz region, Wielkopolska, wg prognozy ze środy ma zostać objęty żółtym alertem pogodowym. Podobna sytuacja ma czekać mieszkańców powiatu śremskiego również w piątek.

Prognozuje się wystąpienie bardzo gwałtownego wiatru o klasyfikacji wichury, o średniej prędkości od 38 km/h do 46 km/h, w porywach do 90 km/h. W centralnej i południowej części województwa do 95 – 100 km/h. Wiatr z kierunku zachodniego” – ostrzegają synoptycy

Dodatkowo nieprzyjemne uczucie silnego wiatru ma zostać spotęgowane przez przelotne opady deszczu, który ma mieć natężenie umiarkowane, a gdzieniegdzie silne. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska ocenia się na 90 procent.

Wichura będzie powodować wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP).

Czytaj także: Połamane drzewa, zablokowane drogi i brak prądu – zgłoszenia cały czas spływają

Warto w tym czasie zadbać o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr. Aby uchronić siebie przed niebezpiecznymi warunkami meteo, zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru: pozostać w domu i bez większej konieczności nie wybierać się w podróż, nie parkować samochodów pod drzewami oraz większymi banerami reklamowymi, na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach magazynujących (power bank), a także mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece). Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą one okazać się przydatne.