Bezpieczne pozbywanie się fumigantów i ich opakowań – ważne informacje dla mieszkańców gminy

W związku z niedawnymi przypadkami śmierci spowodowanymi niewłaściwym użyciem fumigantów oraz rosnącym zainteresowaniem ich bezpieczną utylizacją mnożą się pytania, jak niewykorzystane fumiganty należy traktować i gdzie je utylizować?

1200x628.psd

Gminy, w tym gmina Kórnik, nie mają obowiązku przyjmowania odpadów sklasyfikowanych pod kodem 20 01 19* w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a takim właśnie kodek określane są fumiganty. Niewykorzystane fumiganty należy traktować jako odpady niebezpieczne.

Wynika to z faktu, że są to środki ochrony roślin, które nie mieszczą się w definicji odpadów komunalnych. Odpady komunalne to przede wszystkim te, które powstają w gospodarstwach domowych lub są do nich podobne pod względem składu i charakteru.

Mieszkańcy gminy Kórnik mogą jednak oddać do PSZOK puste opakowania po fumigantach, które klasyfikowane są pod kodem odpadu 15 01 10*. Jest to możliwe wyłącznie dla osób fizycznych zamieszkujących gminę.

Stosowanie fumigantów pozostawmy podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystajmy z innych preparatów, skutecznych w zwalczaniu gryzoni — informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Taki apel pojawił się po tym, jak pod koniec listopada doszło do tragicznych zatruć toksynami, w wyniku których troje dzieci zmarło.

Michał Czubak
Michał Czubak

Absolwent filologii polskiej specjalizacja dziennikarstwo na UAM w Poznaniu. Wieloletni dziennikarz prasowy i telewizyjny, który swoją przygodę z mediami zaczął jeszcze w czasach studenckich. Aktualnie stały współpracownik Tygodnia specjalizujący się głównie w tematyce aktualnych wydarzeń w regionie. Publikuje również w Tygodniku Poradniku Rolniczym oraz w serwisie naEkranie.pl.

Artykuły: 187

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *