Czeska delegacja z wizytą w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku

Naukowcy z Czech pojawili się z wizytą w dniach 22-24.01.2024, w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku. Dr Lucia Fischerová i dr Kateřina Eliášová z Instytutu Botaniki Eksperymentalnej w Pradze (Czechy) odwiedziły Zakład Biologii Rozwoju Instytutu Dendrologii.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Wizyta czeskich gości miała na celu zapoznanie się z polskim zespołem badawczym, tematyką realizowaną w ZBR oraz wyposażeniem laboratoriów kultur in vitro i analiz biochemicznych. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o planie działania, który będzie realizowany w oparciu o porozumienie o współpracy naukowej między Polską i Czeską Akademią Nauk. W latach 2024 – 2026 grupa badawcza z Polski i z Czech będzie przeprowadzać projekt mobilnościowy pt. „Odpowiedź kultur embriogenicznych świerka pospolitego (Picea abies) na auksyny i nowe cytokininy”. Koordynatorką projektu po stronie polskiej jest dr hab. Teresa Hazubska-Przybył.

Należy podkreślić, że obie kobiety zaangażowane są w Akcji COST CA21157 CopyTree. W przyszłości planowana jest także współpraca nad aklimatyzacją sadzonek, uzyskanych in vitro, do warunków naturalnych. Delegacja z Czech miała także okazję pobieżnie zapoznać się z tematyką badań dotyczącą mikoryz drzew.

źródło: Instytut Dendrologii PAN w Kórniku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *