Przedłużono program „Profilaktyka 40+”
To cenna informacja dla osób, które dbają o zdrowie. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło program „Profilaktyka 40+”. Jest on skierowany jest do osób, które ukończyły 40. rok życia. Na bezpłatne badania profilaktyczne będzie można zapisywać się do 31 grudnia 2023 r.
Przypomnijmy, że program ruszył w lipcu 2021 roku i miał na celu monitorowanie zdrowia Polaków po pandemii Covid19. Pierwotnie miał się zakończyć w 2022 roku, jednak MZ zdecydowało o jego przedłużeniu. W ramach programu wszystkie osoby w wieku powyżej 40 lat otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.
To ważne, bowiem dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę na wczesnym etapie i uniknąć długotrwałego leczenia.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne. Program „Profilaktyka 40+” ma odwrócić tę tendencję. Dzięki dobranemu dla pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny – zapewnia MZ
Dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).
Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów ludności Polski. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.
Jak zgłosić się na badania i gdzie je wykonać?
Na badanie należy zgłosić się wraz z dowodem osobistym oraz ankietą do placówki, która realizuje program (np. Laboratorium Diagnostyka). Należy wypełnić ankietę wcześniej – jest zamieszczona na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Tutaj dostępne będzie e-skierowanie (nie trzeba go drukować ani pobierać). Wyniki badań pojawią na Internetowym Koncie Pacjenta lub w placówce, w której badania zostały wykonane.
Jakie badania?
„Profilaktyka 40+” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera m.in.:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera m.in.:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocena miarowości rytmu serca.