2023 Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej. Przeciw radni PiS

24 października odbyła się kolejna sesja sejmiku województwa wielkopolskiego. Jeden z punktów obrad dotyczył uchwały w sprawie w sprawie ustanowienia roku 2023 Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Jak wyjaśniał podczas obrad sejmikowej Komisji Kultury radny Filip Kaczmarek, chodzi o przypomnienie wielkopolskich korzeni pochodzącej z Kórnika polskiej noblistki z okazji przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy jej urodzin, a przy okazji także o docenienie roli poezji w naszym życiu.

Głosami koalicji PO-PSL-Nowa Lewica uchwała została przyjęta. Przeciwko ustanowienia przyszłego roku w Wielkopolsce rokiem urodzonej na Prowencie poetki i pisarki głosowali radni sejmiku z PiS. Przeciwko temu pomysłowi wypowiedział się Adam Bogrycewicz z Prawa i Sprawiedliwości, wskazując, że tego typu inicjatywy nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Tymczasem w tym przypadku, jak mówił – mimo niekwestionowanych dokonań artystycznych Wisławy Szymborskiej – takowe budzi postawa poetki w czasach stalinowskich czy jej członkostwo w PZPR.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie, który obecnie stanowi część Kórnika. Od 1926 r. Szymborska mieszkała w Krakowie, tam też w 2012 roku zmarła w swoim mieszkaniu. W 1996 roku Komitet Noblowski przyznał poetce literacką Nagrodę Nobla, Komitet przyznając ją w uzasadnieniu napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Kórnik 2013 roku uhonorował poetkę ławeczką, ulicznym pomnikiem, który znajduje się niedaleko budynku Kórnickiego Ośrodka Kultury, przy promenadzie imienia Wisławy Szymborskiej.

Michał Czubak
Michał Czubak

Absolwent filologii polskiej specjalizacja dziennikarstwo na UAM w Poznaniu. Wieloletni dziennikarz prasowy i telewizyjny, który swoją przygodę z mediami zaczął jeszcze w czasach studenckich. Aktualnie stały współpracownik Tygodnia specjalizujący się głównie w tematyce aktualnych wydarzeń w regionie. Publikuje również w Tygodniku Poradniku Rolniczym oraz w serwisie naEkranie.pl.

Artykuły: 175