W Kórniku wyznaczono punkty dystrybucji jodku potasu dla mieszkańców

Kórnik jest pierwszą gminą z naszego regionu, która oficjalnie i otwarcie mówi, jak wygląda sytuacja z tabletkami z jodem potasu. Te w razie konieczności będą dystrybuowane pośród mieszkańców gminy, którzy po ich odbiór będą musieli udać się do jednego z 10 wyznaczonych punktów na terenie gminy. Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało wyłącznie osobom dorosłym do 60 roku życia. Może się zdarzyć odbiór przez 70-latka dla członków rodziny.

fot. UMiG Kórnik

Jednocześnie MSWiA zorganizowało konferencję, na której poinformowało, że procedura taka ma miejsce i jest ona określona w przepisach prawa.

Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego (JST). W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli – przekazał wiceminister Błażej Poboży. – To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne – dodał.

Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie – podsumował wiceminister.