Klienci Enea na celowniku oszustów. Uwaga na fałszywe SMS i e-maile

Postępowanie egzekucyjne w Enea to oszustwo

Schemat działania oszustów jest w takich sytuacjach stały. Wysyłają oni do swoich ofiar wiadomości mailowe lub SMS z treścią, z której wynika, że ofiara ma zaległości na rachunku. Przestępcy informują np. o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego, niedopłacie za fakturę lub nieuregulowaniu należności, grożąc demontażem licznika.

Nie klikajcie w link w wiadomości!

W wiadomościach tych znajduje się link. Prowadzi on fałszywej witryny z płatnościami elektronicznymi. Skorzystanie z niego oznacza przekazanie oszustom danych do logowania, które wykorzystane zostaną do kradzieży pieniędzy.

Enea nie wysyła linków do płatności

Operator energetyczny w komunikacie prasowym informuje, że „w korespondencji przypominającej o terminie zapłaty czy zaległościach w płatnościach nie wysyła swoim klientom linków kierujących do płatności elektronicznych.” Natomiast w wiadomości takiej – tej prawdziwej – znajduje się indywidualny nr rachunku bankowego i to na ten numer klient powinien dokonać płatności.

Dostałeś fałszywą wiadomość i płatności od Enea? Zgłoś to

Klienci Enei mogą podejrzane wiadomości zgłaszać na adres cert@enea.pl. Dostawca prądu, taką wiadomość wraz z zrzutami ekranu lub treścią komunikatu przekaże do organów ścigania zajmujących się cyberprzestępczością.