Mają nadzieję na tańszy gaz. Powstała grupa zakupowa 21

Są to instytucje zrzeszone w samorządowym stowarzyszeniu Metropolia Poznań. Chociaż Śrem należy do Metropolii, nie znalazł się na liście samorządów, które uczestniczą w projekcie mającym na celu utworzenie grupy zakupowej. Jej utworzenie i wspólny przetarg na dostawę tego surowca, ma w konsekwencji przynieść niższą kwotę do zapłaty dla poszczególnych powiatów, miast, gmin i instytucji.

21 w grupie zakupowej

W sumie 21 podmiotów utworzyło grupę zakupową, której celem jest znalezienie wspólnego dostawcy, a dzięki temu uzyskanie stabilizacji dostaw paliwa gazowego oraz zakupu w możliwie najniższej cenie.

Grupę zakupową tworzą powiat poznański oraz powiat obornicki, a także 19 innych samorządów i instytucji. Oprócz wymienionych powiatów do porozumienia przystąpiły także gminy Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Oborniki, Skoki, Suchy Las i Szamotuły – wszystkie należą do Metropolii Poznań. Z obszaru Metropolii są również Zakład Gospodarki Komunalnej Szamotuły, Biblioteka Miejska w Puszczykowie, Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Mosiński Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie.

Pośród sygnatariuszy nie ma niestety gminy Śrem, która również należy do Metropolii Poznań, w ramach której 13 czerwca w starostwie powiatowym w Poznaniu zawiązała się grupa zakupowa. Nie ma w niej także miasta Poznań. Przypomnijmy, że Śrem boryka się z 400-procentową podwyżką cenu gazu do szkół.

Liczą na tańszy gaz

– Moim zdaniem, przy tak dużej grupie jesteśmy na silnej pozycji negocjacyjnej. W samorządzie każdy grosz się liczy. Tańszy gaz dla powiatu czy gminy to też zysk dla mieszkańców, bo jeśli mniej wydamy np. na utrzymanie szkól, to więcej będziemy mieli na inne cele. Razem zadbamy by kupić gaz dobrej jakości i niedrogi – dodaje wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, który w imieniu powiatu poznańskiego podpisał umowę.

Jan Grabkowski ma nadzieję, że tak duży odbiorca, jak grupa zakupowa 21, będzie w stanie wynegocjować znacznie lepszą cenę dla poszczególnych podmiotów członkowskich.

– Zamówionego gazu będzie znacząco więcej, liczymy więc, że cena jednostkowa powinna być niższa – mówi Jan Grabkowski, wiceprezes Metropolii Poznań i starosta poznański.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!