Nie śmieć w sieć! Czyli co olej robi z rurami

Zdarzyło się każdemu z Was, i to zapewne nie jeden raz, zużyty olej i inne tłuszcze wpuścić do sieci kanalizacyjnej. Bo tak najtaniej i pozornie najbezpieczniej. Kampania Aquanetu ma na celu uświadomienie odbiorcy i przeciwdziałanie takim zapędom. Aquanet dostarcza wodę do części gminy Brodnica, Czempinia czy Kórnika.

Nie tylko ścieki lądują w kanalizacji

Śmieci, odpady komunalne, pety po papierosach i wiele innych przedmiotów codziennego użytku można znaleźć w sieci kanalizacyjnej. Nie raz i nie dwa Aquanet czy Śremskie Wodociągi pokazywały, jakiego typu odpady lądują w sieci. Mało kto jednak wie, że zwykły tłuszcz, olej po smażeniu, może również wyrządzić szkody. Jakie? Aquanet to pokazał.

Poznańska wodna spółka, która zasila w wodę tysiące mieszkańców aglomeracji, do której dociera Tydzień Ziemi Śremskiej, pokazała zdjęcia.

Oleje w ściekach
fot. Aquanet

Tłuszcz wrogiem sieci kanalizacyjnej

Krótko o tym co się dzieje z tłuszczem i dlaczego nie powinniśmy wylewać zużytego oleju do sieci: gorący tłuszcz wylewany do zlewu stygnie i twardnieje w sieci kanalizacyjnej. Następnie osadza się na ściankach przewodów tworząc twardą, trudną do rozbicia skorupę – zmniejszając tym samym przekrój czynny kanału dławiąc przepływ ścieków oraz tworząc zatory” – wyjaśnia spółka.

Mniej problemów na sieci, mniej za rachunki

Dla odbiorcy jest to o tyle istotne, że ima sprawniejsza instalacja, tym mniej napraw i remontów. To z kolei oznacza finalnie mniejsze koszty dla końcowego odbiorcy – nie tylko Aquanetu, ale i innych spółek wodno-kanalizacyjnych.

Ponadto, jak zaznacza Aquanet, olej w sieci utrudnia również przeprowadzenie inspekcji w sieci. Koła kamery ślizgają się po wewnętrznej powierzchni rur, co skutecznie uniemożliwia pełen i prawidłowy przebieg inspekcji od zewnątrz.

Dlatego zanim ponownie przyjdzie nam ochota na spuszczenie tłuszczy w kanalizacji, przypomnijmy sobie ten materiał i pamiętajmy – tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie.