Nudzisz się w wakacje? Możesz zapisać się na szkolenie wojskowe

– Najchętniej wybieranym sposobem zgłoszenia się na szkolenie podstawowe czy wyrównawcze, to spotkanie z rekruterem, który pomaga w przejściu całej procedury. Rekruter towarzyszy kandydatowi aż do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej – wyjaśnia por. Anna Jasińska- Pawlikowska i podpowiada, że kontakt do rekrutera można znaleźć na stronie internetowej – rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Druga możliwość to zgłoszenie się do macierzystego WCR (Wojskowe Centrum Rekrutacji).  Wniosek o powołanie można złożyć również za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub podczas trwających kwalifikacji wojskowych.

Czym są „Wakacje z WOT”?

Na początku trzeba podkreślić, że „Wakacje z WOT” to nie letni wypoczynek a wymagające szkolenie wojskowe. Projekt odbywa się cyklicznie – podczas ferii zimowych i w czasie letnim. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, uczących się, które nie chcą tracić czasu nauki. Szkolenia odbywające się w ramach obu projektów, niczym nie różnią się od standardowych szkoleń programowych, które 12 WBOT prowadzi w ciągu roku. Na „Wakacje z WOT” mogą zgłaszać się zarówno osoby, które dotąd nie miały styczności z wojskiem, jak i kandydaci, którzy chcieliby wrócić do munduru. Jednocześnie prowadzone jest szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

Fot. st. szer. Justyna Szemberska

Co czeka rekrutów podczas „Wakacji z WOT”?

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, czyli tzw. „szesnastka” to dla młodych ludzi wielka przygoda. – Trzeba przygotować się na to, że jedynie pierwszy dzień będzie nieco lżejszy, bo ochotnicy dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Kolejnego dnia, instruktorzy sprawdzą, z jaką formą kandydaci przekroczyli bramę jednostki. Do egzaminu z wychowania fizycznego musi przystąpić każdy. Następne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym – tłumaczy por. Anna Jasińska- Pawlikowska.

Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Podczas szkolenia nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego a także pracować z mapą. – Oczywiście „szesnastka” to dopiero preludium do dalszego szkolenia, tak więc nie jest to koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze trzy lata, nim osiągną gotowość bojową – dodaje porucznik.

Tegoroczne „Wakacje z WOT” zaplanowano między 19 sierpnia a 3 września.

Oprac. DG