Poczta Polska ostrzega przed wyłudzeniami

Poczta stała się niejako pośrednikiem w nowej metodzie wyłudzania pieniędzy. W związku z tym instytucja ostrzega swoich klientów przed wyłudzeniami pieniędzy za przesyłkę pobraniową. „Zawartość przesyłek stanowią niskowartościowe przedmioty. Wskazana do pobrania od odbiorcy kwota przewyższa wielokrotnie koszt przesyłanej rzeczy. Nadawcami są także osoby innej narodowości” – ostrzega Poczta Polska.

Poczta Polska nie może nic z tym zrobić, bo są tylko dostarczycielami nadanej przesyłki pobraniowej. Pocztowcy informują jednak, że warto zapytać kuriera poczty, kto jest nadawcą przesyłki. W przypadku wątpliwości adresat ma prawo odmówić przyjęcia takiej paczki.

Nadawca, który wysyła przesyłkę nie tylko z terenu kraju ale również zza granicy, z niskocennym przedmiotem przy wskazaniu wysokiej kwoty pobraniowej, liczy, że odbiorca pomyli paczkę z zamówieniami swoimi lub swoich bliskich. Dodatkowo bardzo często adresaci działają pod wpływem impulsu. W momencie niespodziewanej wizyty kuriera i konieczności dokonania szybkiego wyboru, odbiorcy decydują się na opłacenie i przyjęcie tajemniczej przesyłki.