Kiedy tak naprawdę warto wybrać się do kórnickiego arboretum?

Jedyna słuszna odpowiedź, to… o każdej porze roku. Zawsze znajdziemy coś pięknego do obejrzenia.

Wiosna – Barwne widowiska kwiatowe rozpoczynają się w marcu kwitnieniem łanów śnieżyc, później niebieskich cebulic oraz zawilców. Już w połowie kwietnia zaczynają pojawiać się pierwsze kwitnące magnolie. W tej porze roku budzą się również liczne drzewa pochodzące spoza granic naszego kraju: derenie, wiśnie, jabłonie ozdobne, ośnieże, obiele, dawidie, kielichowce, fotergille i wiele innych.

W połowie maja rozpoczyna się kwitnienie lilaków (potocznie nazywanych bzem). To czas, kiedy można zwiedzać na ogół niedostępną tzw. „Nową” część Arboretum, bo właśnie tam znajduje się najwięcej kwitnących krzewów – jest to jedna z największych kolekcji w Polsce.

Maj to również kwitnące różaneczniki i azalie, których uprawa nastręcza wielu problemów, stąd widok ponad czterdziestoletnich krzewów w arboretum przyciąga wielu zwiedzających domorosłych ogrodników.

Lato – O tej porze roku arboretum jest spokojne, pełne nastrojowych zakątków w cieniu wspaniałych, starych drzew. Kwitną jaśminowce, lipy i hortensje, których kolekcja jest w ostatnich latach stale poszerzana. Latem można dostrzec różnorodność zgromadzonych w kolekcji roślin, porównać ich liście, czy zawiązujące się już owoce. To dobry moment na wycieczki szkolne i prowadzenie lekcji z zakresu przyrody.

Jesień  – W zależności od przebiegu pogody od pierwszej dekady października możemy podziwiać jesienne barwy liści drzew pochodzących z całego świata. To również czas obradzania, na każdym kroku możemy spotkać najróżniejsze owoce, nasiona, czy szyszki.

Zima – Zimą naszą uwagę zwracają gatunki zimozielone. Można wtedy przyjrzeć się bliżej jodłom, sosnom, świerkom, cisom i jałowcom, zobaczyć kwitnące oczary, których kwiaty okryte śniegiem stanowią naprawdę bajkowy widok.

Mieszkańcy gminy Kórnik z ogrodów mogą korzystać za darmo pod warunkiem wyrobienia specjalnej karty. Pozostałe osoby muszą kupić bilety, które kształtują się w cenie 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 25 zł (rodzinny – dwie dorosłe osoby i maksymalnie piątka nieletnich pod opieką).

Arboretum w Kórniku jest najstarszą i jedną z bogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych, obecnie liczy około 3000 roślin. Historia ogrodu rozpoczęła się w roku 1826, kiedy nowy właściciel Kórnika hrabia Tytus Działyński zaczął przebudowę ogrodów przyzamkowych. Zmienił istniejący tu za czasów Białej Damy (Teofili Szołdrskiej-Potulickiej) ogród barokowy w ogród o charakterze krajobrazowym, park angielski o swobodnym, naturalnym układzie grup drzew i alei oraz rozpoczął tworzenie kolekcji różnych gatunków i odmian drzew i krzewów, które do dzisiaj wzbudzają zachwyt.