Kórnicka biblioteka che dać drugie życie starym i zapomnianym książkom

Suma tych pozytywnych aspektów może wydłużyć życie nawet o 2 lata! Wyniki badań (przeprowadzonych na ponad 3500 osobach powyżej 50. roku życia) pokazały, że osoby, które czytają książki przez 30 minut dziennie żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż osoby, które nie czytają w ogóle lub czytają czasopisma. Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60 proc. Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres o 68 proc. bardziej od słuchania muzyki, o 300 proc. bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600 proc. bardziej od grania w gry komputerowe.

Biblioteka w Kórniku jest jedną z najstarszych bibliotek w Polsce. Mało o tym się mówi, ale jej powstanie datuje się na rok 1826, kiedy to Tytus Działyński odziedziczył Zamek w Kórniku i zaczął w nim gromadzić swój prywatny księgozbiór. Biblioteka jest tak duża, że poznański Pałac Działyńskich jest filią biblioteki kórnickiej. Jednak to taka ciekawostka.

Zbiórka książek
tot: Biblioteka Kórnik

Tyle krótkiej lekcji historii. Dlaczego o tym piszemy? Chcemy zachęcić do czytania. Do korzystania z naszych lokalnych bibliotek. Bardzo często, zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji mówimy, że książki są drogie i nie są pierwszą potrzebą, więc można z nich zrezygnować. Już na pewno nie ma co wspominać o książkach czytanych w oryginale. Jednak skoro są sposoby, by je przeczytać za darmo, to chyba warto skorzystać? Kórnicka Biblioteka rozpoczęła swoją akcję informacyjną, w której zachęcają do czytania dzieł również w językach obcych. W ich księgozbiorach znajdziecie te napisane między innymi po polsku, angielsku, niemiecku, czy ukraińsku. Jeśli na swoich półkach posiadamy książki, których nie chcemy już więcej czytać – nie wyrzucajmy ich. Biblioteka chętnie da im drugie życie. A nawet trzecie i czwarte.

Odwiedzajmy biblioteki – naprawdę warto.