Rząd znosi obostrzenia. Zmiany od 1 marca

Z dniem 1 marca rząd poluzuje obostrzenia covidowe. – Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że pandemia COVID-19 towarzyszy nam już od dwóch lat. – Musieliśmy się w tym czasie zmierzyć z wyzwaniami, jakich nigdy do tej pory nie doświadczaliśmy. Musieliśmy wdrażać wiele nowych ograniczeń i zasad w życiu społecznym i gospodarczym – podkreślał.

Szef polskiego rządu zaznaczył także, że kolejne kraje europejskie znoszą już restrykcje i obostrzenia, i wracają do normalności. Dlatego też z dniem 1 marca premier wraz z ministrem zdrowia zniosą większość obostrzeń.

Rząd znosi obostrzenia. Zmiany od 1 marca
fot. KPRM

Zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza w sklepach czy w komunikacji miejskiej, a także izolacja dla zakażonych, kwarantanna po przyjeździe do kraju oraz dla domowników osób chorych – przekazał Mateusz Morawiecki– informował Morawiecki

Oznacza to, że od 1 marca zniesiona zostanie większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. – Przywracamy normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna. Dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania – dodał premier.

Z kolei minister Adam Niedzielski podkreślał, że decyzja rządu jest oparta na analizie trendów epidemicznych. – Widzimy, że trend spadkowy jest bardzo silny, cały czas mamy kontynuację trendów spadkowych – mówił podczas konferencji.

Ostatni raport Ministerstwa Zdrowia ze środy, 23 lutego informuje o 20 456 (w tym 2 269 ponownych zakażeń) nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. 360 osób zmarło. W powiecie śremskim odnotowano 52 nowe zakażenia. Oficjalnie na kwarantannie przebywa 439 osób.

Rząd znosi obostrzenia. Zmiany od 1 marca
fot. KPRM