Weekend z bardzo silnym wiatrem. Alert IMGW

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy nawet do 100-125 km/h – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dla powiatu śremskiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h w porywach do 115 km/h. Ostrzeżenie dla mieszkańców naszego powiatu ważne jest od 18 lutego godz. 19 do soboty, do godziny 18.00. Dla powiatu śremskiego ogłoszono alarm 2. stopnia.

Czytaj także: Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa

Jeszcze mocniej ma wiać w Kórniku i pozostałych gminach powiatu poznańskiego. Tam średnia prędkość ma wahać się od 35 do 50 km/h z kolei w porywach wiatr ma osiągać nawet 120 km/h! Dla tego powiatu ogłoszono najwyższy, 1. stopień alertu.

Model pogodowy - Śrem
fot. meteo.pl

Modele pogodowe wskazują, że najsilniejszych wiatrów w powiecie śremskim należy się spodziewać już dziś od godziny 22. Intensywne wiatry mają wiać z prędkościami w porywach powyżej do 108 km/h przez całą noc i mają słabnąć dopiero około godziny 16 w sobotę 19 lutego.

Ponownie zatem spodziewać się należy wielu strażackich interwencji oraz braku w dopływie prądu do niektórych miejscowości. Jeszcze do tej pory pogotowie energetyczne nie uporało się z przywróceniem prądu do wielu miejscowości na terenie powiatu – o czym informujecie nas w facebookowym wpisie – a już na horyzoncie pojawiają się oznaki kolejnych przerw w dostawie elektryczności.