W gminie Kórnik powstanie Las Społeczny

Zakończyła się seria spotkań Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół miasta Poznania. Efektem tego są propozycje ulokowania lasów, które będą chronione przed wycinką.

1200x628.psd

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zespół ekspertów, złożony z przedstawicieli Lasów Państwowych, samorządów, organizacji ekologicznych oraz instytucji naukowych, intensywnie pracował nad stworzeniem propozycji dotyczących powierzchni leśnych o wiodącej funkcji społecznej. Zespół spotkał się łącznie pięć razy stacjonarnie, a dodatkowo prowadził liczne konsultacje online. Celem było nie tylko zidentyfikowanie i wyznaczenie powierzchni leśnych o szczególnym znaczeniu społecznym, ale także stworzenie wytycznych gospodarczych, które pomogą efektywnie zarządzać tymi terenami, zachowując ich wartość przyrodniczą i społeczną.

Spotkania zespołu obfitowały w dyskusje, które dotyczyły zarówno indywidualnych, jak i wspólnych propozycji dotyczących ochrony oraz zagospodarowania terenów leśnych. Rozmowy te wymagały nie tylko wiedzy merytorycznej, ale również otwartości na kompromisy, ponieważ różne środowiska miały swoje unikalne perspektywy i potrzeby.

Budowanie odpowiedzialnego dialogu w tak różnorodnym zespole było kluczowe. Dzięki otwartości i wzajemnemu szacunkowi udało się wypracować rozwiązania, które mogą przynieść korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i ochronie naszych lasów – podkreśla dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i przewodniczący zespołu Wiesław Krzewina.

Efektem rozmów są lokalizacje Lasów Społecznych. Takie mają powstać m.in. na terenie Nadleśnictwa Babki, a więc także w gminie Kórnik. Propozycja ich umiejscowienia to m.in. w ciągu DW434 w kierunku Śremu, ale również w kierunku Poznania w okolicy Skrzynek, Borówca oraz Mościenicy i Skrzynek.

Czym jest projekt lasów społecznych?

Projekt lasów społecznych to obszar lasów będących w zarządzie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Poznaniu, które pełnią przede wszystkim funkcje społeczne. 

Są to głównie lasy znajdujące się w sąsiedztwie terenów zurbanizowanych oraz intensywnie użytkowane rekreacyjnie. Leśnicy dostosowują prace leśne, kierując się potrzebami lasu m.in. wiekiem i kondycją zdrowotną lasu, jak również zachowaniem tych obszarów oraz ich udostępnieniem lokalnej społeczności. 

Nadrzędnym celem lasów o zwiększonej funkcji społecznej jest pełnienie funkcji krajobrazowych i rekreacyjnych dla okolicznych mieszkańców. Zgodnie z założeniami lasy społeczne nie są ani parkami podmiejskimi, ani rezerwatami niedostępnymi dla społeczeństwa. Prace w tych lasach będą prowadzone w sposób zmodyfikowany, z minimalnym udziałem całkowitych wycinek drzew.

Michał Czubak
Michał Czubak

Absolwent filologii polskiej specjalizacja dziennikarstwo na UAM w Poznaniu. Wieloletni dziennikarz prasowy i telewizyjny, który swoją przygodę z mediami zaczął jeszcze w czasach studenckich. Aktualnie stały współpracownik Tygodnia specjalizujący się głównie w tematyce aktualnych wydarzeń w regionie. Publikuje również w Tygodniku Poradniku Rolniczym oraz w serwisie naEkranie.pl.

Artykuły: 207

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *