Przewodnik po Triduum: Wielki Czwartek
Dzisiaj (28 marca) wieczorem dla chrześcijan rozpoczyna się czas Świętego Triduum Paschalnego – najważniejszy Okres Liturgiczny w roku. W trakcie trzech dni wierni będą przeżywali pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dzisiaj Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa.
Msza Krzyżma Świętego
Nim rozpocznie się Święte Triduum Paschalne, to w Wielki Czwartek w katedrach odprawia się jeszcze jedną Mszę Świętą, tzw. Mszę Krzyżma Świętego. Przewodniczy jej miejscowy biskup, w przypadku archidiecezji poznańskiej ostatni raz sprawował ją arcybiskup Stanisław Gądecki. We Mszy Krzyżma Świętego uczestniczą kapłani z całej diecezji. W trakcie nabożeństwa błogosławi się trzy rodzaje olejów:
- olej chorych (służący do namaszczania chorych),
- olej katechumenów (wykorzystywany w trakcie chrztów dorosłych),
- olej krzyżma (wykorzystywany przy chrzcie dzieci, sakramencie bierzmowania, w trakcie ślubów wieczystych, sakramencie kapłaństwa i konsekracji świątyń).
Podobnie jak w latach ubiegłych oprócz kapłanów z naszego dekanatu we Mszy Krzyżma Świętego uczestniczyli również przedstawiciele Służby Liturgicznej ze śremskich parafii.
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. W jej trakcie obowiązuje biały kolor szat liturgicznych. W trakcie Mszy Świętej odśpiewane zostaje uroczyste Gloria, w trakcie którego ministranci dzwonią dzwonkami i sygnaturką. Po śpiewie dzwonki zostają wyniesione z kościoła i zastąpione przez kołatkę. Powrócą dopiero na uroczyste Gloria w trakcie Wigilii Paschalnej. Następnie przychodzi czas na Liturgię Słowa. Pierwsze czytanie z Księgi Wyjścia opisuje przepisy wieczerzy paschalnej jakimi Izraelici mieli kierować się w trakcie nocy, po której opuścili Egipt. W drugim czytaniu Apostoł Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian opisuje ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa przez Chrystusa. Natomiast Ewangelista Jan ukazuje nam dzisiaj obrzęd umycia nóg uczniom przez Jezusa.
Obrzęd Mandatum
Obrzęd Mandatum, znany też jako obrzęd umywania nóg, odbywa się w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Nawiązuje do gestu Jezusa Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umył nogi swoim Apostołom, dając im przykład pokory i służby. Po Liturgii Słowa celebrans zdejmuje ornat i podchodzi do dwunastu wybranych osób, symbolizujących Apostołów. Kapłan polewa wodą ich stopy i wyciera je ręcznikiem. Obrzędowi towarzyszy refleksja nad znaczeniem pokory, służby i miłości bliźniego. W przeszłości obrzęd Mandatum był zarezerwowany dla mężczyzn, ale obecnie coraz częściej zaprasza się do niego również kobiety.
Dalszy przebieg Liturgii
Tego dnia Komunia Święta najczęściej udzielana jest pod dwiema postaciami. Również w tym dniu udziela się dzieciom wczesnej Komunii. Po zakończonej Eucharystii opróżnia się tabernakulum. Kapłan w procesji razem ze świecami, kołatką, trybularzem i łódką udaje się do Ciemnicy, gdzie zostawia się Najświętszy Sakrament. Po zakończonej Mszy nie ma błogosławieństwa i rozesłania, gdyż wszystkie dni Triduum Paschalnego stanowią jedną całość. Od tego momentu rozpoczyna się czuwanie przy Ciemnicy.
Godziny Mszy Wieczerzy Pańskiej w dekanacie śremskim
- Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Błażejewie: 18:00,
- Parafia pw. św. Michała Archanioła w Błociszewie: 18:00,
- Parafia pw. św. Katarzyny w Brodnicy: 19:00,
- Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dolsku: 18:00,
- Parafia pw. `św. Barbary w Jaszkowie: 18:00 (Manieczki), 19:30 (Jaszkowo),
- Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Mórce: 19:00,
- Parafia pw. bł. Michała Kozala w Śremie: 20:00,
- Parafia pw. Ducha Świętego w Śremie: 18:00,
- Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie: 19:00,
- Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Śremie: 18:30,
- Parafia garnizonowa pw. św. Jana z Dukli: 18:00,
- Parafia pw. św. Rocha w Wieszczyczynie: 19:00.