Kościół wydzierżawił gminie Półwysep Szyja. Gmina zapowiada inwestycje w tym miejscu

Półwysep Szyja w wieloletniej dzierżawie

1 lipca w Kórniku doszło do przełomowego wydarzania, jakim było podpisanie umowy dzierżawy Półwyspu Szyja od Kurii Archidiecezji Poznańskiej. Rozmowy trwały od dłuższego czasu i w końcu zostały sfinalizowane. Umowa dzierżawy zawarta została na długi czas – 29 lat. Pośredniczył w niej ks. proboszcz Franciszek Sikora. Umowa dotyczy użyczenia gruntów.

Co się pojawi na półwyspie?

Samorząd Kórnika już zapowiedział inwestycje na półwyspie. Będą to inwestycje wymierzone w turystykę oraz rekreację. „Następnym etapem działań będzie zlecenie opracowania projektu ścieżek pieszo-rowerowych zakończonych pomostem dla łódek. Ponadto na terenie Półwyspu Szyja zostanie wyeksponowany historyczny gród obronny, aby można było go zobaczyć i zapoznać się z jego historią” – zapowiada kórnicki samorząd.

Historyczny aspekt Półwyspu Szyja

Na półwyspie znaleziono ślady pobytu człowieka, które datowane są na V wiek p.n.e. W miejscu tum znajdują się również pozostałości grodu obronnego, który miał powstać za czasów panowania Siemomysła. Prace nad grodem, którego szczątki można podziwiać po dziś dzień, zakończyły się w 940 roku.

Gród na Półwyspie Szyja nie należał do wielkich, ale posiadał sporych rozmiarów wał drewniano-ziemny, który piętrzył się na kilka metrów w górę.

W związku z zmianami tektonicznymi w XIII wieku półwysep przestał mieć znacznie dla osadnictwa. Wzrósł bowiem poziom wód gruntowych.

Na terenie półwyspu znajdują się dwa zabytki archeologiczne: grodzisko wklęsłe oraz grodzisko stożkowe.