Strażak, policjant, rolnik czy ksiądz? Kogo cenimy najwyżej?

SW Research opublikowało wyniki ogólnopolskiego badania poświęconego prestiżu zawodów z perspektywy Polaków. Czołówka zestawienia bez zmian w stosunku do tego, z czym mogliśmy się zetknąć w roku minionym. Nadal prym najbardziej poważanych zawodów wiodą profesje związane z ochroną życia i zdrowia.

Zestawienie otwiera strażak (81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem), ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.). W TOP 4 jedyna zmiana z rokiem minionym to wymiana pozycji pomiędzy profesjami lekarza i pielęgniarki. Przed rokiem to zawód pielęgniarki był notowany jedną pozycję wyżej.

Na siłę do tej grupy można również dołączyć zawód policjanta. W końcu ta formacja mundurowa też stoi na straży ochrony zdrowia. Jednak w opinii respondentów nie cieszy się tak wielkim poważaniem. Tylko 42 proc. ankietowanych darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem, co w ogólnej klasyfikacji 34 profesji pozwala policjantom plasować się na 23 pozycji (awans o jedno oczko).

W ogonie tegorocznego zestawienia znajdują się takie profesje, jak influencer (16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem), działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.) oraz poseł na Sejm (19 proc.). Również niskim uznaniem społecznym ankietowani uznali zawody administracyjne: radny gminny (22 proc.) oraz minister (26 proc.).

Osoby biorące udział w ankiecie również nisko oceniają księży (29 proc.). Znacznie wyżej cenią sobie np. pracownika sprzątającego (48 proc.) czy sprzedawcę w sklepie (45 proc.). W środku stawki natomiast znajduje się rolnik z wynikiem 53 proc.

Jak wskazują organizatorzy badania, badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28.04.2022 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48.  Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.

TOP 10 Najbardziej poważanych zawodów w Polsce 2022

1. STRAŻAK 81 proc.
2. RATOWNIK MEDYCZNY 80 proc.
3. LEKARZ 72 proc.
4. PIELĘGNIARKA 70 proc.
5. PROFESOR UNIWERSYTETU 66 proc.
6. GÓRNIK 62 proc.
7. INFORMATYK, ANALITYK 59 proc.
8. INŻYNIER 58 proc.
9. NAUCZYCIEL 57 proc.
10. ROBOTNIK WYKWALIFIKOWANY 55 proc.

Źródło: SW Research