Strona główna Na górę

Gmina Kórnik z pierwszym placem zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami

Pierwszy plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami w rejonie Kórnika powstanie na Placu Browarowym w Kórniku. Docelowo będzie traktowany jako miejsce zabaw, ale również i spotkań zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, by mogli wymienić się swoimi doświadczeniami w opiece nad swoimi pociechami.

Na ten moment prawie wszystkie gminne place zabaw nie są dostosowane do aktywności dzieci z niepełnosprawnościami. Rodzice często zgłaszali do urzędu miasta, ale również i do prywatnych inwestorów swoje uwagi, że czują się dyskryminowani i wykluczeni z przestrzeni publicznej. Na szczęście w urzędzie wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z faktu jak istotna w procesie dojrzewania młodych osób jest socjalizacja i aktywność fizyczna. Dzięki temu już w tym roku doczekamy się realizacji tej jakże potrzebnej inwestycji.

Skwer ma zostać ukończony jeszcze w tym roku.

Powstanie na Placu Browarnym, który już teraz jest jedną z częściej uczęszczanych arterii przez spacerowiczów. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Założenie jest takie, by dzieci z niepełnosprawnościami miały jak najczęściej kontakt ze swoimi rówieśnikami by móc budować swoje przyjaźnie.

Projektanci chcąc w pełni zaktywizować społeczeństwo, postawili na pełną integrację

Każda z zabawek/atrakcji jest przewidziana do zabawy dla większej liczby osób. Przykładowa karuzela ma zawierać miejsca tradycyjne wraz z przymocowanym siedziskiem na kształt wózka inwalidzkiego, w którym będzie można bezpiecznie przypiąć się podczas dziecięcych szaleństw.

Na ten moment przewidziane są trzy atrakcje: wspomniana wcześniej karuzela, ale również huśtawka integracyjna i trampolina integracyjna. Zarówno huśtawka jak i trampolina mają działać na tych samych zasadach – miejsca tradycyjne plus miejsca ze specjalnie zamontowanym siedziskiem.

1 marca upłynął termin na wpłynięcie ofert od firm, które chcą zrealizować przedsięwzięcie. Czas realizacji to trzy miesiąca od podpisania umowy. Gdy tylko magistrala z Kórnika poinformuje o wynikach przetargu, na bieżąco będziemy informowali o postępie prac w tym temacie. Uważamy, że każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku ma prawo do zabawy w sposób bezpieczny dla siebie.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć od pomysłodawców inwestycji, że jeśli plac zabaw przyjmie się w kórnickim otoczeniu, planowane będą kolejne, podobne „placówki”. Jak mawia stare polskie przysłowie: „od przybytku głowa nie boli”. Większa ilość takich atrakcji pozwoli również na mniejsze kolejki do tego pierwszego, nowopowstałego. Co ważne – wszystkie atrakcje będą darmowe. Nie będą wymagały wnoszenia żadnych opłat w postaci żetonów, monet, czy wykupywania abonamentów. Będą funkcjonowały w myśl zasady „kto pierwszy ten lepszy”. W pierwsze tygodnie chętni będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Zwłaszcza… rodzice. Jednak spokojnie – infrastruktura spacerowa, czyli przyjeziorne kawiarenki w sezonie są zawsze otwarte.

%d bloggers like this: