Strona główna Na górę

Gminę Kórnik czekają kolejne remonty dróg

Na pierwszy ogień pójdzie rozbudowa drogi 431 na trasie Kórnik – Mieczewo i Rogalin – Świątniki. Każdy kto tamtędy jeździł, niejednokrotnie przeklinał pod nosem na stan tamtejszej nawierzchni. Prace ruszą wraz z początkiem wiosny. Kierowcy muszą przygotować się na pierwsze utrudnienia już w ciągu najbliższych dni.

Już w marcu rozpoczną się roboty przygotowawcze takie jak: karczowanie pni i karpin, wkopywanie kabli elektryczno – telekomunikacyjnych, przygotowywanie nawierzchni do poszerzenia pasa jezdni.

Zakres prac, które zostaną wykonane w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy kształtuje się następująco: wzmocnienie nawierzchni, przebudowa skrzyżowania i budowa ścieżki rowerowej dwukierunkowej, budowa zatok autobusowych, przebudowa i budowa chodników, przebudowa oświetlenia drogowego oraz montaż balustrad ochronnych. Droga na pewno będzie bardziej bezpieczna zarówno dla pieszych jak i kierowców.

mapka remonty
źródło: Google Maps

Bardziej kłopotliwy będzie remont drogi 2489P, czyli odcinka łączącego Borówiec i Krzesiny. Remont może być bardziej uciążliwy również dla kierowców, którzy nie poruszają się na co dzień przez tamte rejony, ponieważ mieszkańcy Borówca, Kamionek, Koninka prawdopodobnie będą szukali objazdu poprzez ekspresową S11, co zwiększy ruch na i tak zatłoczonej w godzinach szczytu esce.

Jako ciekawostka: 108 463 284,65 zł – tyle wynosi plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu na 2022 rok. W tej kwocie 12 mln to zaplanowany wydatek na budowę drogi Borówiec – Krzesiny (całość będzie kosztować 77 mln zł). W czerwcu zostanie rozpisany przetarg na realizację.

Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczęcie inwestycji zacznie się od razu, jak tylko otrzyma zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. W ZDP nikt nie bierze pod uwagę innego rozwiązania niż rozpoczęcie robót budowlanych później niż w czwartym kwartale roku. Kolejność budowy będzie uzależniona od ustaleń i technologii wykonawcy, jednak na tym etapie można zapewnić, że inwestycja będzie realizowana etapowo, w taki sposób, by jak najbardziej zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców. Co ważne, inwestycja przebudowy drogi Borówiec – Krzesiny to projekt wieloletni. Wspomniane 12 milionów, to kwota, która zostanie wydana jedynie w tym roku. Pozostałe koszty będą ponoszone w kolejnych latach. Niestety nie jest znana jeszcze dokładna data zakończenia prac.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

%d bloggers like this: