Strona główna Na górę

Jurek Owsiak odwiedził Kórnik! Rondo uroczyście odsłonięte

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć nawiązania do aktualnej sytuacji na Ukrainie:

– Dzisiaj obudziliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Dosłownie za naszymi drzwiami dzieją się rzeczy złe, niedobre. Jest to po prostu wojna i też musimy o tym mówić. Będąc tutaj pokazujemy, że możemy być solidarni. Orkiestra skupia ludzi. Jesteśmy razem ponad podziałami, ponad religią i dbajmy oto. Bądźmy bardzo mocno z Ukrainą i solidaryzujmy się z nimi. Przeżywają bardzo trudne dni. Milion osób z Ukrainy pracuje w Polsce. To osoby, które również wspierają orkiestrę – powiedział prezes Fundacji.

Padły oczywiście zapewnienia o gotowości do pomocy ze strony WOŚPu: – Mówię do ludzi o wojnie, którą wywołała putinowska Rosja, o strachu i bólu ludzi, którzy tej wojny doświadczają, mówię o solidarności z Ukraińcami i mówię też, jak ważna jest nasza solidarność, solidarność, którą tworzymy podczas Finału! To wspólne działanie pomaga w pokonaniu trudności i pomaga bronić się przed agresją i złem. Dbajmy o to zwłaszcza dzisiaj, kiedy dziękując wolontariuszom Orkiestry budujemy społeczeństwo obywatelskie! To także oznacza otwartość dla wszystkich, którzy potrzebują naszego wsparcia. Dzisiaj są to nasi sąsiedzi – Ukraińcy – jeśli tylko taka pomoc będzie potrzebna ze strony Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, to natychmiast z nią ruszymy. Dzisiejszy dzień pełen skrajnie różnych uczuć i doświadczeń, ale ze wspaniałym poczuciem ludzkiej solidarności, która jak powietrze potrzebna jest do życia.

Kórnickie spotkanie było dobrą okazją do podsumowań minionego finału. Gminne sztaby podczas 30. Finału zebrały odpowiednio 158 172,49 zł i 98 874,17 zł. Te spore kwoty nie byłyby  możliwe do zebrania gdyby nie otwarte serca mieszkańców gminy i zaangażowaniu licznych wolontariuszy, którzy – jak dobrze pamiętamy – mimo naprawdę kiepskiej pogody podczas letniej zadymy w środku zimy, licznie stawiły się na starcie imprezy rozświetlając swoimi kolorowymi strojami wichrowy i deszczowy krajobraz jaki nam wtedy towarzyszył! Za to należy im się wielkie „dziękujemy!”.

Nieczęsto pojawia się możliwość, by spotkać się z Jurkiem osobiście, więc mieszkańcy w sporej grupie stawili się na tej mniej oficjalnej części wydarzenia – na kórnickim rynku, gdzie była możliwość by porozmawiać, wymienić się pomysłami i planami na kolejne finały. Jako, że obchodziliśmy wówczas tłusty czwartek, nie mogło zabraknąć pączków w kształcie orkiestrowego serducha, które przygotowały lokalne cukiernie. Spotkanie, mimo, że planowane było na nieszczególnie długie, trochę się przeciągnęło ze względu na wielkie chęci wspólnego sfotografowania się z Jerzym Owsiakiem przez kórniczan.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że Jurek był pod wrażeniem sztabowego, kórnickiego WOŚPowego malucha – Fiata 126P, który od kilku lat dzielnie kwestuje razem z wolontariuszami. Oczywiście nie mógł sobie odmówić przyjemności krótkiej przejażdżki tym jakże luksusowym autem.

Rondo w Kórniku (razem z niedawno otwartym rondem w Rokietnicy) trafia na listę prawie pięćdziesięciu obiektów, wśród których są oddziały szpitalne, place, skwery oraz mosty, które noszą dumne imię Fundacji. Dokładnie w tej liczbie znajdują się: 5 mostów, 5 murali, 11 oddziałów szpitalnych, 1 park, 6 placów, 1 pomnik, 18 rond, 1 tablica, 1 ulica. Co ciekawe, miejsca imienia WOŚP znajdują się nie tylko w Polsce, ale w Hadze możemy znaleźć dedykowany jej mural. Jak widać – nie tylko Polacy są niezwykle dumni z tej inicjatywy.

Tekst: D. Selwet

%d bloggers like this: