Strona główna Na górę

Areszt za brutalne pobicie. Pobity walczy o życie

Pod koniec stycznia w jednym z lokali w Kórniku interweniowała załoga karetki pogotowia oraz policjanci z komisariatu w Kórniku. Pogotowie zostało wezwane do mężczyzny, który był nieprzytomny. Z kolei policja interweniowała w związku z bójką, która poprzedziła interwencję służb. Jak się później okazało, obrażenia ciała poszkodowanego są na tyle poważne, że nadal przebywa w szpitalu.

Z ustaleń średzkiej prokuratury rejonowej, która nadzoruje postępowanie wynika, że po północy 30 stycznia pomiędzy poszkodowanym a agresorem doszło do sprzeczki i awantury, podczas której jeden z mężczyzn doznał obrażeń ciała i stracił przytomność. Poszkodowany karetką trafił do szpitala, gdzie nadal w nim przebywa. Interweniujący na miejscu patrol policji sporządził notatkę ze zdarzenia. Następnie w kórnickim komisariacie formalnie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa pobicia. Osoba zgłaszająca przekazała że on i członek jego rodziny zostali pobici. W wyniku czego jeden z mężczyzna trafił z obrażeniami głowy do szpitala.

Jeszcze tego samego dnia napastnika udało się zidentyfikować oraz zatrzymać w miejscu zamieszkania.

Zatrzymanemu mężczyźnie postawiono zarzut z art. 156 kodeksu karnego tj. zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za zarzucany mu czyn 40-latkowi grozi kara pozbawienia wolności nie mniejsza od lat trzech. W przypadku śmierci pobitego mężczyzny kara dla agresora wzrasta do dolnej granicy 5 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności do nawet dożywocia.

Decyzją sądu napastnik najbliższe miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Policyjne statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że przestępstwa z art. 156 kk nie należą do rzadkości. W 2020 roku takich postępowań wszczęto 483, zaś liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła 366.

Ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 § 1 – 3)

Rok Liczba postępowań wszczętych Liczba przestępstw stwierdzonych
2020 483 366
2019 566 488
2018 602 434
2017 641 427
2016 647 512

Źródło: KGP

%d bloggers like this: